Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA HÜKÜMET KURULAMADI SEÇİMLERE GİDİLİYOR

YUNANİSTAN’DA HÜKÜMET KURULAMADI SEÇİMLERE GİDİLİYOR

10
0

Yunanistan’da Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın Samaras, Venizelos, Çipras, Kammenos, Kuvelis’in katılımıyla yapılan toplantı sona erdi ve hükümet kurulamadı, yeniden seçimlere gidiliyor.

Yarın saat 13:00’da ülkeyi seçimlere götürecek olan hükümet kurulacak ve Başbakan’ın  Avramopulos, Panagiotis Pikramenos veya Markezinis’in olması bekleniyor.

 

Yunanistan yeniden seçime gidiyor

Yunanistan’da Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın “teknokrat hükümet kurulsun” teklifi kabul görmedi. Partiler bir koalisyon hükümeti üzerine anlaşamayınca haziran ayında yeniden seçime gitme kararı aldı.

 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas bugün bir kez daha siyasi parti liderleriyle biraraya geldi. Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi dışındaki 6 siyasi parti liderini kabul eden Cumhurbaşkanı Papulyas teknokrat hükümet kurulması önerisinde bulundu. Ancak siyasi partiler, bir koalisyon hükümeti üzerine anlaşamayınca haziran ayında yeniden seçimlere gidilmesi kararı çıktı. Seçimlerin 17 Haziran’da yapılacağı tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’la görüşülmesi sonrası açıklama yapan PASOK lideri Evangelos Venizelos, PASOK’un teknokratlardan oluşan bir hükümeti de destekleyeceğini ancak böyle bir hükümetin PASOK, ND, DİMAR, Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), Bağımsız Yunanlılar ve Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) geniş desteğini gerektirdiğini söyledi. Evangelos, koalisyon hükümeti kurulammamasından sol partileri sorumlu tuttu.

DİMAR lideri Kuvelis ise, Papulyas’ın teknokratlar hükümeti seçeneğini sunduğunu ancak bunun siyasi yenilginin kanıtı olduğunu belirtti. Kuvelis, siyasi sistemi yok edeceği ve geniş destek gerektireceği için itiraz ettiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz