Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ERTUĞRUL GENÇ: “PASKALYA VE NOEL’DE DE AYİN YAPILMASINI İSTİYORUZ”

ERTUĞRUL GENÇ: “PASKALYA VE NOEL’DE DE AYİN YAPILMASINI İSTİYORUZ”

18
0

Türkiye’de dinler arası hoşgörü tüm güzellikleriyle devam ediyor. Bu hoşgörüye Türk devletinin yanısıra Yerel Yöneticilerde kendi mesajlarıyla renk katmaya ve daha iyisinin olabilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Aynen Maçka belediye başkanı Başkanı Ertuğrul Genç’in yaptığı gibi. Başkan Genç’in önderliğinde, Ayin için Maçka Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de adeta seferberlik ilan etti.

 

MAÇKA’DA MİSAFİRPERVERLİK SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLDİ

 

Sümela’da geçen yıl yapılan ayinin bölgedeki turist sayısında da gözle görülür bir iyileşmeye neden olmasının ardından bu yılda çalışmalar devam ediyor. Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türk misafirperverliğinin en iyi örneğini sergilemeye çalışacaklarını belirterek, “Geçen yıl eksikliklerimizi gördük. Bunları gidereceğiz. Manastırın temizliği ve yolun temizliğini yapacağız. Gelen insanların ayini sağlıklı şekilde yapmasını diliyoruz. Buradan dünyaya barış ve huzur dolu mesajlar verilmesini, huzurlu bir gün geçirilmesini temenni ediyoruz. Mübarek Ramazan ayındayız. Hoşgörü yardımlaşma ve paylaşmanın en üst düzeyde olduğu bir ay. Bu ayda gelen konukların burada ibadetlerini yapmaları bize ayrıca bir haz verecektir. Bundan sonraki ayinlerin de sürekli olmasını, yılın diğer zamanlarında, Ortodoks ve Hıristiyanlarca kutsal sayılan Paskalya ve Noel gibi özel günlerde de buranın ibadete açılmasını istiyoruz. Böylece inanç turizminin canlanacağını ve bölgeye ekonomik fayda getireceğini umuyoruz” dedi.

BİR YILDA GELEN TURİST SAYISI ARTTI

Sümela’da yapılan ayinin turist sayısında da gözle görülür bir iyileşmeye neden olduğunu vurgulayan Genç, “Ayin söylentisinin ortaya çıkması bile 2009 yılında 180 bin olan ziyaretçi sayısını 2010’da 385 bine çıkarttı. Yüzde 110 gibi bir artış oldu ki bunda ayinin etkisi büyük. Hedefimiz bu sayıyı 5 yılda 1 milyon turiste çıkarmak. İnanç turizmi çerçevesinde bu sayıyı artırmak istiyoruz. Bizim amacımız nitelikli turistleri de buraya çekmek. Restorasyonda bazı eksiklikler vardı. Bilim kurulu yeni proje çıkardı. Eylül ayında umarım restorasyon işlemi başlar. O başladıktan sonra gezip görülecek bölümler hemen hemen iki katına çıkıyor. Maçka Vadisi’ndeki Vazelon ve Kuştul Manastırlarının restorasyonun da yapılıp turizme kazandırılması halinde turist sayısında patlama olur” ifadesini kullandı.

YARASA PİSLİKLERİ TEMİZLENECEK, YOSUNLAR KAZINACAK

Ayin için Maçka Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de adeta seferberlik ilan etti. Çalışmalar kapsamında Maçka ilçe merkezi ile manastır arasındaki 16 kilometrelik yol elden geçirilecek, manastır içindeki otlar ve yosunlar kazınacak. Ayrıca çok fazla kullanılmayan bölümlerde yuvalanan yarasaların bıraktığı pislikler temizlenecek, ana avlu süpürüldükten sonra yıkanacak.

 

Tüm bu güzelliklerin ülkemiz Yunanistan’da da ciddi anlamda ele alınması lazım ve inanç turizminin Yunanistan’da da canlanması için birilerinin artık olumsuz ve taraflı düşüncelerini terk etmesinin zamanı geldi. Umarız Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç Yunanistan’daki Belediye başkanlarına da örnek olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz