Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EKONOMİDE HEDEF ŞAŞTI, YENİ ACI REÇETE 6, 6 MİLYAR EURO

EKONOMİDE HEDEF ŞAŞTI, YENİ ACI REÇETE 6, 6 MİLYAR EURO

22
0

PASOK hükümeti, dış borç sorunu ile mücadelede Mali hedefleri tutturmakta zorlanıyor. 2011 yılında hedeflenen yüzde 7, 6 bütçe açığının yüzde 8, 5 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Hükümet, 2012 yılı merkezi bütçesini bugün parlamentoya sunmaya hazırlanırken, 2012 yılında 6, 6 milyar Euro’luk ek önlem vatandaşın canını yine yakacak.

 

Avrupa Birliği (AB), Uluslar arası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merke Bankası (AMB) ile kurtarma paketi üzerinde anlaşan Atina, Mali hedefleri bir türlü tutturamıyor. Art arda açıklanan ekonomik tedbirleri hayata geçirmekte başarısız olan Yunanistan, 2011 yılında öngörülen yüzde 7, 6’lık bütçe açığını (17, 1 milyar Euro) aşarak yılı yüzde 8, 5’lik (18, 69 milyar Euro) bütçe açığı ile kapatmaya hazırlanıyor. Maliye Bakanlığının açıkladığı rakamlara göre 2011 yılında ise kalkınma yüzde -5 olarak gerçekleşecek. 2012 yılında da ekonomik verilerdeki negatif seyir devam edecek.

 

2012 yılı bütçe taslağında öngörülen bütçe açığı ise yüzde 6, 8 (14, 65 milyar Euro) olarak hedefleniyor. Daha önce belirlenen bütçe açığı ise yüzde 6, 5’ti.

 

Bu arada Atina’da incelemelerini sürdüren AB ve IMF heyetlerinin 8 milyar Euro’luk 6’ıncı kredi diliminin serbest bırakılması için önümüzdeki günlerde yeşil ışık yakmaları bekleniyor. PASOK hükümeti 30 bin kamu memurunun bir yıl süreyle işlerinin askıya alınması (Efedria) konusunda AB ve IMF ile uzlaştığı belirtiliyor. Maliye Bakanı Venizelos’la yapılan görüşmelerde, ücretli izne ayrılmış gibi gösterilecek kamu çalışanların maaşlarının yüzde 60’ının bir yıl boyunca ödenmeye devam edilmesinde mutabık kalındı. Askıya alınacak kamu memurları, yıl sonunda yeni iş bulamazlarsa maaşları tamamen kesilecek. Hükümetin bugün parlamentoda vergi artırımı, kamu çalışanlarının maaşlarında yaklaşık yüzde 20’ye varan indirim ve 2015 yılına kadar devlet çalışanlarının beşte bir oranında azaltma yoluna gidilmesini gündeme getirmesi bekleniyor.

 

Bu arada Avrupa Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu üyesi Olli Rehn, Yunanistan’ın Mali hedeflerine ilişkin incelemelerinin sürdüğünü ancak Atina’nın bu yıl konulan hedeflere ulaşma ihtimalinin görünmediğini söyledi. Gelecek yıl ilişkin ise Rehn, kararı alınan ek önlemlerin hedefleri tutturmaktan çok uzak olduğu uyarısında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz