Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EHUD BARAK YUNANİSTAN’A GELİYOR

EHUD BARAK YUNANİSTAN’A GELİYOR

14
0

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, 10 ve 11 Ocak tarihlerinde Yunanistan’a resmi bir ziyarette bulunacak. Son dönemde Atina ve Tel Aviv arasındaki resmi ya da gayrı resmi siyasi ve askeri yetkililer ile diplomatların temaslarındaki artış dikkat çekiyor. Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasından sonra İsrail hükümetinin Yunanistan’a olan ilgisi devam ediyor.

İsrail Savunma Bakanı Barak, iki ülke ilişkilerinin ivme kazandığı 2010 yılının yaz aylarından bu yana İsrail hükümetinin Atina’yı ziyaret eden beşinci üyesi olacak. 10 ve 11 Ocak tarihlerindeki iki günlük ziyarette, savunma işbirliğinin yanı sıra ikili işbirliği, Ortadoğu’daki son gelişmeler ile İran konularının ele alınması bekleniyor.

Ehud Barak, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Başbakan Lukas Papadimos ve Savunma Bakanı Dimitris Avromopulos ile görüşmeler yapacak. Yunanistan ve İsrail, 2012 yılında savunma işbirliği programına imza koyacak. İki ülke ortak silah üretimi konusunda işbirliği imkanını değerlendirmeyi de hedefliyor. Yunan Hava Kuvvetleri, İsrail’den SPICE 1000/2000 tipi havadan karaya bomba güncelleme sistemine sahip olmaya öncelik veriyor.Yunanistan ve İsrail, bakanların katılacakları ilk Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısının hazırlıklarını ise sürdürüyor.

İsrail, bölge ülkeleri ve bozulan Türkiye ilişkilerinden sonra Avrupa ve Balkanlar’a açılmanın yolunu Atina ile stratejik işbirliğine hız vererek gerçekleştirmek istiyor. Tel Aviv, Yunanistan ve Rumlarla gelişme gösteren ilişkilerini Türkiye’ye karşı kullanmayı da amaçlıyor.

Yunanistan dış politikasında ise İsrail ile yakınlaşma, son yıllarda en dikkat çeken gelişmelerden biri olmuştu. İki ülke geçtiğimiz yıllarda devam eden ortak askeri tatbikatlara bu yıl da devam etmeyi hedefliyor. Bir yandan iki ülke hükümetlerinin karşılıklı ziyaretleri devam ederken, askeri yetkililer de Atina-Tel Aviv hattında mekik dokuyor. Bir kısım Yunan analistler, Yunan hükümetini İsrail ile ilişkilerini ekonomik alanda geliştirmeye çalışırken Ortadoğu ülkeleri ile ilişkilerine zarar verebileceği uyarısında bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz