Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB: “YUNANİSTAN,%3’LÜK BİR BARAJ TUZAĞI İLE BATI TRAKYA TÜRKÜ’NÜN TEMSİL GÜCÜNÜ ELİNDEN...

DEB: “YUNANİSTAN,%3’LÜK BİR BARAJ TUZAĞI İLE BATI TRAKYA TÜRKÜ’NÜN TEMSİL GÜCÜNÜ ELİNDEN ALMIŞTIR.”

11
0

Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB), Yunan Devleti’nin Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı üzerinde yıllardan beri uyguladığı ,%3’lük bir seçim barajıyla ilgili yazılı bir kınama duyurusu yayınladı. Yayınlanan kınama duyurusunda, “Yunanistan,%3’lük bir baraj tuzağı ile, antidemokratik bir tavırla, Batı Trakya Türkü’nün hür sesini kesip, siyasi iradesini yansıtacak bir temsil gücünü elinden almıştır. Dostluk Eşitlik Barış Partisi olarak bu yaklaşımı kınıyoruz.” İfadeleri yer alıyor.

 

Gümülcine,06/04/2012

KINAMA

Yunanistan,%3’lük bir baraj tuzağı ile, antidemokratik bir tavırla, Batı Trakya Türkü’nün hür sesini kesip, siyasi iradesini yansıtacak bir temsil gücünü elinden almıştır. Dostluk Eşitlik Barış Partisi olarak bu yaklaşımı kınıyoruz.

Barajın çok düşük olması nedeniyle demokratik görünüyor olabilir, ancak korkunç bir antidemokratikliği içeriyor. Zira 1993 seçimlerinde ilk defa yürürlüğe giren %3’lük baraj yalnızca siyasi partiler için geçerli değil, aynı zamanda bağımsız adaylar için de aynen geçerlidir. Bir ilden bağımsız aday olan bir adayın, o ilin seçilme eşiğini aşması onun milletvekili seçilmesine yetmiyor. Seçilebilmesi için ülke genelindeki oyların %3’ünü aşması gerekiyor. Bu da hiçbir şekilde mümkün olmadığı için Yunanistan’da bağımsız aday çıkarma şansımız kalmamıştır. Böylece ne Azınlıktan ne de çoğunluktan arzu edilen bir temsilciyi Parlamentoya göndermenin önü antidemokratik bir yaklaşımla kesilmiştir. Azınlıkların yaşadığı yerlerde nüfus oranına göre temsilin olması gerektiğine inanıyoruz. Bunun hem yerel hem de ulusal düzeyde olmasını bekliyoruz.

İnsan hakları Evrensel Beyannamesi,Uluslararası Sivil ve Politik Haklar Sözleşmesi, Ulusal veya Etnik, Dinsel veya Dilsel Azınlıklara Mensup Olan Kişilerin Haklarına Dair Bildiri’nin azınlıklara siyasi katılım hususunda haklar sağlandığını, bu sözleşme ve bu bildirilere Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkeler imza koyup, onaylamışlardır. Bilmediğimiz, bahsi geçen sözleşme ve bildirilerin hükümlerinin neden ihlal edildiğidir. Bu tutumu Dostluk Eşitlik Barış Partisi olarak demokratik bulmuyoruz ve acil çözüm üretilmesini bekliyoruz.

 

DEB Partisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz