Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB PARTİSİ İSKEÇE İL TEŞKİLATI ELMALI’YI ZİYARET ETTİ

DEB PARTİSİ İSKEÇE İL TEŞKİLATI ELMALI’YI ZİYARET ETTİ

16
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi İskeçe İl Teşkilatı köy ziyaretleri kapsamında 9 Kasım 2013 Cumartesi günü İskeçe’nin Balkan Kolu köylerinden Elmalı’ya ziyaret gerçekleştirdi.

Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu başkanlığındaki heyet köy halkıyla biraraya geldi. İskeçe İl Teşkilatı Gençlik Kolu’nun bayan üyeleri ise köydeki bayanlara DEB Partisi’nin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Ozan Ahmetoğlu ziyarette yaptığı konuşmada DEB Partisi’nin Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın özgür ve bağımsız siyasi partisi olarak verdiği mücadele ile ilgili bilgiler verdi. DEB Partisi’nin kuruluşundan bugüne kadarki tarihi sürecinden de bahseden Ahmetoğlu, 2010 yılından bu yana partinin yeniden yapılanma dönemine girdiğini ifade etti. “DEB Partisi biz Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın taleplerini özgürce ifade edebileği bir partidir. Zaten partinin kuruluş amacı ve misyonu Azınlığımız sesi olmak ve haklı taleplerini tüm dünyaya duyurmaktır. DEB Partisi; bizim partimizdir, hepimizin partisidir!” diyen Ozan Ahmetoğlu yapılan köy ziyaretlerinde halkın ilgisinin kendilerini mutlu ettiğini ve partinin gücüne güç kattığını vurguladı.

“EN CİDDİ AZINLIK SORUNUMUZ EĞİTİM SORUNUDUR”

DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ozan Ahmetoğlu Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın azınlık haklarında büyük haksızlıklara uğradığını, müftülük, milli kimlik, vakıflar, dernekler, örgütlenme özgürlüğü gibi konularda yıllardır Yunanistan devletinden beklediği adımları göremediğini söyledi. “Azınlık olarak saydığım diğer sorunların yanında en büyük sorunumuz ne yazık ki eğitim sorunudur. Azınlık olarak en doğal hakkımız olan azınlık eğitimi konusunda ne yazık ki yaptığımız tüm taleplere Yunanistan devleti tarafından hep olumsuz yanıtlar aldık. Buna en son örnek DEB Partisi olarak bundan bir süre önce Eğitim Bakanlığı’na gönderdiğimiz ve Türkçe – Yunanca eğitim verecek anaokulları talebimizi içeren mektuba aldığımız cevaptır. Yunanistan Eğitim Bakanlığı iki dilde eğitim yapacak anaokullarının ‘çağdışı’ olduğunu ifade ederek talebimizi reddetmiş ve hepimizi bir kez daha hayal kırıklığına uğratmıştır. Ancak gelen cevaplar ne olursa olsun bizler moralimizi bozmadan, gücümüzü kaybetmeden bu haklı mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Çünkü iki dilde, yani Türkçe ve Yunanca eğitim verecek anaokulları bizim uluslararası haklardan doğan hakkımızdır. Bu arada konumuzun eğitim olması vesilesiyle ben buradan hem partim hem de şahsım adına Elmalı köyü halkına geçmişte eğitim konusunda verdikleri örnek mücadele için teşekkür ediyorum ve kendilerini tebrik ediyorum. Elmalı köyü Batı Trakya genelinde eğitim konusunda örnek mücadeleleri ile anılan iki köyden biridir. Bildiğiniz gibi diğer köyümüz de Karaçanlar köyüdür. Bu iki köyümüz eğitim mücadelesi konusunda örnek bir mücadele göstermişlerdir.” ifadelerini kullanan Ozan Ahmetoğlu DEB Partisi’nin eğitim konusundaki çalışmalarına gerek Yunanistan gerekse Avrupa nezdinde devam edeceğini vurguladı.

“BÖLGEYE ÖZEL EKONOMİ VE İSTİHDAM YATIRIMLARI ŞARTTIR”

Azınlık sorunlarının yanısıra Azınlık insanının gündelik hayatta da bir çok sıkıntı yaşadığına vurgu yapan Ozan Ahmetoğlu son dönemdeki işsizlik sorunun artık çok ciddi boyutlara ulaştığını ve azınlık insanını çok zor durumda bıraktığını söyledi. “Ülkemiz Yunanistan’ın son yıllarda yaşadığı ekonomik kriz ne yazık ki en çok bizim bölgemizi, özellikle de İskeçe’nin Balkan kolunu etkilemiştir. Her geçen gün krizin daha da derinden hissedildiğini görüyoruz. Bu bölgemizdeki işsizlik oranı Yunanistan genelindeki işsizlik oranının çok üstündedir. Bu sebeple de birçok insanımız iş bulmak amacıyla yurtdışına gitmek zorunda kalıyor. Köylerdeki çocuklarımız babasız büyümek zorunda kalıyor. Bu toplumumuz açısından endişe verici bir durumdur. Bizim sürekli olarak tekrarladığımız bir şey var. O da bu bölgeye özel ekonomik kalkınma ve istihdam programlarının uygulanmasının şart olduğudur. Umuyoruz yetkililer bu sesimize kulak verirler ve bu konuda ciddi adımlar atarlar. Çünkü bu adımlar atılmazsa durum her geçen gün daha da vahim bir hal alacaktır.” ifadelerini kullananan Ozan Ahmetoğlu son olarak Elmalı köyü halkına samimi ve sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür ederek sözlerine son verdi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz