Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BİRLİK GAZETESİ DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU’NUN TEMASLARINI ATİNA’DA TAKİP EDİYOR

BİRLİK GAZETESİ DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU’NUN TEMASLARINI ATİNA’DA TAKİP EDİYOR

10
0

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina temasları çerçevesinde Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüştü. Birlik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlhan Tahsin, konuk heyetin temaslarını Atina’da takip ediyor.

Başbakanlıkta yaklaşık bir saat süren görüşmenin başında, DavutoğluSamaras’a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve başarı dileklerini getirdiğini söyledi. Görüşmede, Türk-Yunan ilişkileri, Suriye özelinde bölgesel gelişmelerin ele alındığı öğrenildi. Başbakan Samaras’ın yasadışı göçle mücadele konusunu da gündeme getirdiği bildirildi. Davutoğlu, Yunan Parlamentosu Başkanı Evangelos Meymarakis ile görüşmesinde ise bütün Ege’nin dostluk ve barış için her türlü işbirliğine açık bir deniz olmasını arzu ettiğini söyledi. Meymarakis ise çevredeki büyük sorunların iki ülkeyi bölgede olgun ve tutarlı bir şekilde barışa katkı sağlamaya mecbur ettiğini belirtti.

Davutoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos’un, iki ülke ilişkilerine olumlu yaklaşımlarından dolayı memnuniyetini dile getiren Meymerakis, iki ülke arasında ikincisi yapılması planlanan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı çerçevesinde ele alınacak konuların iki ülke hükümetleri tarafından onaylanacağını düşündüğünü kaydetti. Meimerakis, “Önümüzde uzun bir yol var, bunları aşabiliriz” dedi. Önceki hükümette Savunma Bakanlığı da yapan Avramopulos ile Başbakan Erdoğan’ın birçok kez konuştuklarını, savunma harcamalarının azaltılması ve turizmde işbirliği konularında karşılıklı fikir birliğine vardıklarını belirten Meymarakis, “Karşılıklı dialogla bütün sorunları halledilebileceğine inanıyoruz” dedi. Meimerakis, bölgede barışın sağlanması için de katkıda bulunulabileceğini ifade etti. Meimerakis, “Ege’de özgür olarak seyrüsefer edecek bir gemi” ifadelerini kullanarak Davutoğlu’na bir gemi figürü hediye etti.

Davutoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Dışişleri Bakanlığına geçerek Yunanistan Dışişleri Avramopulos ile görüştü. İki bakan görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Ayrıca toplantı öncesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu merdinlerde karşılayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, buradaki gazetecileri Türkçe selamlayarak ‘Hoşgeldiniz’ dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz