Ana Sayfa Batı Trakya Haber “Bölgemizde, Birçok Noktaya Yeni Kesimhanelerin İnşası Gerekli”

“Bölgemizde, Birçok Noktaya Yeni Kesimhanelerin İnşası Gerekli”

1
0

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK), Yunanistan Danıştay’ının kurban kesimiyle ilgili kararı hakkında yazılı bir açıklama yayımladı.

Danışma Kurulu açıklamasında, İslam dininin de izin verdiği şekliyle hayvanların bayıltarak kurban edilmesi için yeni kesimhanelerin ve dinimizin kurban kesimi şartlarına riayet edilmesi için bu kesimhanelerin yanına küçük mescitlerin yapılması gerektiğini vurgusu yapılıyor.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’nın açıklaması şu şekilde:

AÇIKLAMA

“Bölgemizde, Birçok Noktaya Yeni Kesimhanelerin İnşası Gerekli”

“Hayvan kesiminin şartları konusunda ülkemizde uzun yıllardır süregiden bir tartışma mevcuttur. Diğer bazı dini cemaatlerle birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı’nı ve Yunanistan’da yaşayan diğer Müslüman cemaatleri de ilgilendiren bu hassas konudaki tartışmalar, Danıştay’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı bir kararla tekrar gündemin üst sıralarına taşınmıştır.

Bugüne kadar siyasi idare kurban ibadetini yerine getirmemize dönem dönem çeşitli zorluklar çıkartmış olsa da, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın Lozan Antlaşması’ndan doğan din ve vicdan hürriyetini de dikkate alarak, kurban döneminde hayvan kesimini bütünüyle yasaklamak gibi ciddi yaptırımlardan kaçınmıştı.

Hayvanseverler Konfederasyonu’nun konuyu Danıştay’a taşıması ve Danıştay’ın da 1981 yılında çıkartılan, ancak bugüne kadar hiç uygulanmadığını, günlük hayatımızdan bildiğimiz ve uygulanması için de hiçbir altyapı yatırımı yapılmayan bu yasaya göre karar verdiğini soydaş avukatlarla yaptığımız istişarelerden sonra anlamış bulunuyoruz. Bu aşamada gerekçeli kararın açıklanmamış olması sebebiyle elimizde bunun ötesinde detaylı bilgi bulunmamaktadır.

Her halükarda dinimizin de izin verdiği gibi hayvanları bayıltarak ve daha hijyenik koşullarda kurban edilmeleri için bölgemizde, birçok noktaya yeni kesimhanelerin inşası gerekmektedir. Ayrıca bu kesimhanelerin inşasında dinimizin kurban kesimi şartlarına riayet edilmesi ve kesim sonrası kılınacak şükür (Kurban) namazının ifası için kesimhanelerin yanına küçük mescitler yapılması da şüphesiz gereklidir.

Kesimleri Avrupa düzenlemelerine uygun olarak isteyen Danıştay kararı, umarız yetkililerin taleplerimizi karşılamak için ciddi adımlar atmasını da sağlar. Avrupa’da kurban kesimlerinde iyi niyet göstergesi olarak dini şartların dikkate alındığını ve öncelendiğini biliyoruz. Hem benzer bir uygulamayı hem de Lozan Antlaşması ile garanti altına alınan inanç hürriyetimizin ülkemiz Yunanistan tarafından dikkate alınmasını beklediğimizi saygıyla tüm kamuoyuna duyururuz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz