Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA RAMAZAN KILINAN TERAVİH İLE KARŞILANDI

BATI TRAKYA’DA RAMAZAN KILINAN TERAVİH İLE KARŞILANDI

27
0

Batı Trakya’da, İslam aleminin kutsal ayı ramazan, kılınan teravih ile karşılandı.

Gümülcine ve İskeçe’de günler öncesinden temizlenip ışıklandırılarak kutsal aya hazırlanan camilerde ilk teravih namazı heyecanı yaşanırken, Batı Trakyalı Türkler camilere akın etti.

Batı Trakya’da, Osmanlı döneminden bu yana süren ramazan gelenekleri kapsamında köylerde gönüllü gençlerin çaldığı davul eşliğinde sahura kalkılıyor. Bu geleneklerden biri de İskeçe’nin dağlık bölgesi Şahin’de daha bir görkemli yaşanıyor. Davulcu Osmanlı kıyafetiyle sokaklarda dolaşarak ramazanı karşılıyor. Ramazanın gelişi Gümülcine’de ise Ramazan Topu atışlarıyla karşılanıyor.

Ramazan ayı boyunca, başta Gümülcine ve İskeçe’de Seçilmiş Müftülükler olmak üzere Azınlık dernekleri tarafından düzenlenen dini etkinlikler ve geniş katılımlı iftarlarda Müslüman Türk Azınlığın yaşadığı üç ilden soydaşlar bir araya gelme fırsatı buluyor. Ramazanla bölgede İslam ve Türk gelenekleri de ayrı bir canlılık kazanıyor.

Başkent Atina’da yaşayan Müslümanlar ise kentte cami bulunmadığı için teravih namazını özel alanlarda kılıyor.

Avrupa Birliği’nde ibadete açık cami bulunmayan tek başkent olan Atina’da Müslümanlar, bayram namazlarını da Yunan yönetimi tarafından tahsis edilen bazı spor salonlarında kılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz