Ana Sayfa Batı Trakya Haber “Batı Trakya Çocukları Müslüman ve Türk’tür, Öyle De Kalacaktır”

“Batı Trakya Çocukları Müslüman ve Türk’tür, Öyle De Kalacaktır”

4
0

Batı Trakya Türkleri ve Balkan göçmenlerinden Miçotakis’e tokat gibi cevap, “Batı Trakya çocukları Müslüman ve Türk’tür, öyle de kalacaktır.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Batı Trakyalı hemşehrimiz Hakan Çavuşoğlu, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Batı Trakya’daki Türk köyleri ve azınlık çocuklarının kimliğine ilişkin kullandığı “Pomak köyleri” ve “Yunan çocukları” ifadelerine tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Sayın Miçotakis bu söylemiyle kafasının arkasındaki ırkçı, ayrımcı ve etnikçi düşüncelerini tezahür ettirmiştir” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti. Dernek başkanlarından Batı Trakya Türkleri ve Balkan göçmenleri hakkında bilgi alan Çavuşoğlu, daha sonra kamera karşısına geçip meseleleri değerlendirdi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in 18 Mayısta İskeçe’nin Paşevik köyündeki devlet anaokulunda eğitim gören öğrenci ve anaokulu öğretmenleri ile gerçekleştirdiği video konferanstaki “Pomakohoria” (Pomak köyleri) ve azınlık Türk çocuklarına “Ellinopula” (Yunan çocukları) şeklindeki ifadelerini şiddetle reddettiklerini belirten Hakan Çavuşoğlu, “Sayın Miçotakis bu söylemiyle kafasının arkasındaki ırkçı, ayrımcı ve etnikçi düşüncelerini tezahür ettirmiştir.

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı, yaklaşık 1350’li yıllardan itibaren buradan giden Osmanlı mensuplarının, Karamanlıların varlık gösterdiği ve orada kök saldığı Türk milletinin unsurudur. Bunu kimsenin değiştirmeye, inkar etmeye ve aksini söylemeye hakkı yoktur, haddi de değildir. Bu söylemler Yunanistan’da bir dönem olduğu gibi yeniden etnik kimliği parçalama ve yok etmeye çabalarının bir ürünüdür.

Geçmişte Yunanistan azınlık kimliğini 3 parçaya bölmüştü. Bunun üzerinden bir politika yürütmüştü. Roman Müslümanlar, Pomak Müslümanlar ve Türk Müslümanlar diyerek ayırmış, böl, parçala, yönet politikasıyla azınlığı asimile etme çabası içerisine girmişti. Hatta başka alfabeler ve diller türetilse de bu azınlık mensupları tarafından karşılık bulmamıştır.

Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hem de İkiz Sözleşmeler nazara alındığında bu söylemler arkaik, şoven ve ırkçı söylemlerdir. Kabul etmiyoruz. Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı Türk’tür, Türk kalacaktır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz