Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAŞKONSOLOS SARNIÇ T.C.DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN EDİRNE’DEKİ TOPLANTISINA KATILDI

BAŞKONSOLOS SARNIÇ T.C.DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN EDİRNE’DEKİ TOPLANTISINA KATILDI

22
0

T.C. Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet, Edirne’de Bakanlığın bir irtibat bürosu kurulması yönünde çalışmalara başladı.

Edirne Valiliğinde, Vali Gökhan Sözer başkanlığında, Dışişleri Bakanlığı Müstakil Daire Başkanı Elçi Tuncay Babalı, Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç ve Filibe Başkonsolosu Ramis Şen ile Tekirdağ ve Kırklareli valilik temsilcileri ile kamu kurum ve kuruluşları müdürlerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Vali Sözer, toplantı sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne’nin tarihi geçmişi ve günümüzdeki konumu nedeniyle çok önemli bir kent olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’nın Edirne de irtibat bürosu açmak istediğini anlatan Sözer, “Edirne, günümüzdeki konumu itibariyle Balkanlar ve Orta Avrupa’ya kadar etkisi olan önemli bir kenttir. O nedenle Dışişleri Bakanlığı bu coğrafyadaki iş ilişkilerini koordine etmek için burada bir irtibat bürosu kurmayı düşünmektedir. İrtibat bürosu kurulduğu takdirde, kentimiz de önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır” dedi.

Babalı da bugün Edirne’de “çok verimli bir toplantı” yaptıklarını belirtti. Edirne’ye geçen yıl Kasım ayında da gelerek bazı ziyaretlerde bulunduklarını anımsatan Babalı, şunları söyledi:

“Kasım ayında da Edirne’yi ziyaret etmiştik. Bakanlığımızın tanıtımı ve yerel makamlarla daha iyi bir eşgüdüm sağlamak amacıyla. O zaman gündeme gelen ve yeni teşkilat yasamızdan da kaynaklanan sebeple acaba burada bir irtibat bürosu nasıl bir işlev görebilir, onu araştırıyoruz. Bugün Kırklareli ve Tekirdağ valiliklerimizin de katılımıyla çok verimli bir toplantı yaptık. Böyle bir irtibat bürosunun ne gibi bir faaliyet gösterebileceği konusunda görüşlerimizi ifade ettik. Yerel makamların da bu konudaki isteklerini ve görüşlerini not ettik. Bunları değerlendireceğiz. Umut ediyorum, önümüzdeki günlerde de bu konuyla ilgili ilerleme kaydedeceğiz” dedi.

Babalı, Edirne’nin tarihi, kültürel ve ekonomik açıdan çok önemli bir kent olduğunu, burada açılacak bir irtibat bürosunun büyük fayda sağlayacağını belirtti. Bakanlıktan gelen bir heyetle Edirne’de ön çalışmalar yaptıklarını anlatan Babalı, ”İncelemelerimiz çok yönlü olarak devam ediyor. Burada irtibat bürosu açabileceğimiz yerlere de baktık. Takdir Sayın Bakanımızın ve Bakanlar Kurulu’nun” diye konuştu.

Heyet, daha sonra Edirne Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan eşliğinde Kapıkule Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz