Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BABACAN: “YUNANİSTAN’IN AVRO’DAN ÇIKMASI ŞU AN İÇİN BİR OPSİYON DEĞİL”

BABACAN: “YUNANİSTAN’IN AVRO’DAN ÇIKMASI ŞU AN İÇİN BİR OPSİYON DEĞİL”

22
0

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,Yunanistan’ın euro’dan çıkacağı iddialarına ilişkin “Avro’dan çıkması şu an için bir opsiyon değil” dedi.

Ali Babacan, Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ni tehdit eden borç sorunu ile ilgili olarak, Avrupa Birliği’nin yardım paketini genişletmek yönünde bir çalışma içinde olduğunu belirterek, “İlave bazı talepleri var, Yunanistan olumlu karşılarsa o zaman AB ve IMF’den alacağı yardım paketi biraz daha büyüyecek gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Brüksel’de, 16-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenen, Yunanistan ve Portekiz’in borç sorunlarının masaya yatırıldığı AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısına katılan Babacan, A.A muhabirinin Yunanistan ekonomisi ve euro’dan çıkacağı iddialarına ilişkin sorusunu yanıtladı. Babacan, şu karşılığı verdi:

“Avrupa Birliği şu anda Yunanistan’a yapılan yardım paketinin büyütülmesiyle ilgili bir çalışma içerisinde. Yunanistan’dan ilave bazı talepleri var.

O talepleri eğer Yunanistan olumlu karşılarsa, o adımları atmaya söz verirse, o zaman AB ve IMF’den alacağı yardım paketi biraz daha büyüyecek gibi görünüyor. Şu anda o aşamadayız; onun haricinde Avro’dan çıkması şu an için bir opsiyon değil.”

 

Ekonomisi beklentilerin üzerinde daralan ve mali yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanan Yunanistan’ın ilave yardım alamazsa iflas ederek borçlarının yeniden yapılandırılmasını istemesi ihtimali öne çıkıyor.

Bu durumda ortak para euro’nun göreceği zararı dikkate alan euro bölgesinin, kamuoyu baskısına rağmen ilave yardıma ya da tahvil ödemelerinde erteleme gibi bazı yollara başvurabileceği öngörülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz