Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ABTTF “KÜRESELLESEN DÜNYA İNSAN HAKLARI- MEDYA İÇİN MÜCADELE” KONFERANSINA KATILDI

ABTTF “KÜRESELLESEN DÜNYA İNSAN HAKLARI- MEDYA İÇİN MÜCADELE” KONFERANSINA KATILDI

14
0

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Deutsche Welle Global Media Forum 2011 tarafından düzenlenen “Küreselleşen Dünyada İnsan Hakları- Medya için Mücadele” konulu konferansa katıldı. 20 Haziran 2011 tarihinde Bonn’da gerçekleştirilen toplantıya ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Felix Busch katıldı.

 

Deutsche Welle’nin Genel Müdürü Erik Bettermann, Bonn Valisi Jürgen Nimptsch ve Kuzey Ren-Wesfalya Eyaleti Federal İşler Bakanlığı Avrupa ve Medya Sorumlusu Angelica Schwall-Dren’in açış konuşmalarına gerçekleştirdiği toplantıda küreselleşen dünyada insan haklarının öneminin ve küreselleşen bir ortamda medyanın karşılaştığı zorlukların ele alındığı konferansta insan haklarının geliştirilmesinde medyaya düşen görev ve sorumluluklar tartışıldı. Bununla birlikte Konrad-Adenauer-Stiftung adlı düşünce kuruluşu ve Dünya Katolik İletişim Kurumu isimli kuruluş konferansta iki atölye çalışması gerçekleştirdiler.

 

Thorbjørn Jagland ve Morten Kjaerum de konferanstaydı

 

Konferansın ana konuşmaları ise Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı Direktörü Morten Kjaerum ve AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatović tarafından yapıldı. Thorbjørn Jagland, küresel dünyada değişimi sağlayan en önemli gücün insan hakları mücadelesi olduğunu ifade etmiş ve bunun en çok inandığı fikirlerin başında geldiğini söyledi. Medyanın üzerine düşen sorumluluklara da değinen Jagland, azınlıkların ve göçmenlerin toplumumuzdaki rollerinin sorgulanmasına ilişkin olarak da cesur bir basına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

 

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı Direktörü Morten Kjaerum ise Avrupa Birliği’nin çözmesi gereken en temel sorunların başında azınlık hakları olduğunu söyledi. Basında geçen tartışmalarda dahi pek çok kez azınlıklara kendilerini ifade şansı verilmediğini ifade eden Kjaerum, azınlıkları ilgilendiren konularda mutlaka azınlıkların da söz sahibi olması ve tartışmalara katılmaları gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz