Ana Sayfa Batı Trakya Haber “ABD 2021 Yunanistan İnsan Hakları Raporu Büyük Bir Hayal Kırıklığı”

“ABD 2021 Yunanistan İnsan Hakları Raporu Büyük Bir Hayal Kırıklığı”

1
0

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, “Bu yılki raporda ulusal/ırksal/etnik azınlık grupların üyelerinin başlığının silinmesi ve Batı Trakya Türklerinin sorunlarına eğitim, dernek kurma ve müftülerin şer’i yetkileri alanında yalnızca birkaç cümle ile yer verilmesi büyük bir hayal kırıklığı” diyerek tepki gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, 2021 İnsan Hakları Uygulamaları Raporu’nu yayımladı. Dünya genelinde insan haklarının durumunun ülkeler bazında incelendiği raporun Yunanistan bölümünde bugüne dek Batı Trakya Türk toplumuna ilişkin konular ulusal/ırksal/etnik azınlık grupların üyeleri başlığı altında ele alınırken bu yıla ait raporda bu başlık silinerek Batı Trakya Türk toplumuna ilişkin sorunlar geçen yıllara kıyasla daha da sınırlı bir biçimde ele alınıyor.

Raporda Batı Trakya Türk toplumu

Raporun 36 sayfalık Yunanistan bölümünde raporun geçen yıllara kıyasla yapısında değişikliğe gidildi. Ulusal/Irksal/Etnik Azınlık grupların üyelerinin başlığının silinmesi nedeniyle geçmiş yıllarda raporda “Trakya’daki Müslüman azınlık” tanımı kullanılarak Batı Trakya Türk toplumunun kendini tanımlama, demografik yapısı ve nüfusu, eğitim ve din alanlarında yer verilen sorunlara bu yılki raporda değinilmiyor.

Eğitim başlığı altında “Trakya’daki Müslüman azınlık” tanımı kullanılarak bazı Azınlık üyelerinin iki dilli Ortaokul ve Lise azlığı dahil azınlık okullarının kalitesinin düşük olmasından şikayet ettikleri not ediliyor. Buna karşın geçen yılki raporda yer verildiği üzere Batı Trakya Türk toplumuna ait İlkokulların öğrenci sayısının az olması gerekçesi ile kapatılması ve buna bağlı olarak İlkokulların sayısında hızlı düşüşten bahsedilmiyor. Ayrıca bölgede İki Dilli Türk Anaokullarının eksikliği bu yıl da raporda yer bulmuyor.

Ayrımcılık başlığı altında ise bu yılki raporda din alanında yalnızca Batı Trakya Türk toplumuna mensup bireylerin noter huzurundaki rızası ile aile ve miras konularında Şer’i hukuka başvurabilecekleri notu yer buluyor. Raporda Müftülük ve dini alandaki diğer sorunlar yer bulmuyor.

Dernek kurma özgürlüğü konusunda ise geçen yılki raporda anayasa ve yasanın dernek kurma özgürlüğünü tanımasına karşın hükümetin kolektif etnik kimliğin bir işareti olarak kendilerini Makedon olarak tanımlayanlara ait dernekler ile isminde Türk kelimesi geçen derneklerin isimleri konusunda hukuki kısıtlamalarının devam ettiği tekrar ediliyor. Bu konuda yalnızca 30 Haziran 2021’de İskeçe Türk Birliği’nin kayıt edilmesine ilişkin kararın reddedilmesi konusunda Yargıtay’ın ulusal güvenlik ve kamusal düzen gerekçesi ile daha önceki mahkeme kararlarını onadığı ifadesi yer alıyor. Raporda İskeçe Türk Birliği’nin Yargıtay’ın kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını ihlal ettiği ve derneğin resmi olarak kayıt edilmesi gerektiğini belirttiği kaydediliyor.

Bununla birlikte Bekir Usta dava grubu olarak bilinen, isminde Türk kelimesi geçtiği için kapatılan ya da kurulmalarına izin verilmeyen üç derneğe ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarından ve Yunanistan’ın bu kararları 2008’den bu yana uygulamamasından ayrıntılarıyla bahsedilmiyor.

“ABD 2021 Yunanistan İnsan Hakları Raporu Büyük Bir Hayal Kırıklığı”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2021 yılı raporu geçmiş yıllardan tamamıyla farklı bir yapıda hazırlanmış. Son iki yıldır Batı Trakya Türklerinin sorunlarının Yunanistan raporunda daha da az yer bulduğu yönünde eleştiride bulunuyorduk.

Bu yılki raporda Ulusal/Irksal/Etnik Azınlık grupların üyelerinin başlığının silinmesini görmek büyük bir hayal kırıklığı. Zira Batı Trakya Türklerinin sorunlarına eğitim, dernek kurma ve Müftülerin Şer’i yetkileri alanında yalnızca birkaç cümle ile yer veriliyor.

ABTTF olarak Yunanistan raporunun içeriğine yönelik eleştirilerimizi ABD makamlarına ileteceğiz. Her yıl yaptığımız gibi bu  yıl da Batı Trakya Türk toplumunun insan ve azınlık hakları alanındaki sorunlarını detaylı bir biçimde ele alacağımız bir rapor hazırlayarak raporumuzu ilgili ABD makamlarına ileteceğiz” açıklamasında bulundu.

ABD 2021 Yunanistan İnsan Hakları Raporu’nun tam metnini okumak için:

https://www.state.gov/reports/2021-country-reports-on-human-rights-practices/greece/

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz