Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AŞAĞIKÖY’DE HIDRELLEZ 9. YILINDA DA MUHTEŞEM KUTLANDI

AŞAĞIKÖY’DE HIDRELLEZ 9. YILINDA DA MUHTEŞEM KUTLANDI

23
0

Aşağıköy Azınlık Kültür ve Folklor Derneği’nin organize ettiği 9. Hıdrellez Şenliği 6 Mayıs 2011 Cuma günü saat 17.30’da, Sponsorlarımız Tamek Yunanistan Bayii ve Bıyıklıköy’lü oduncu Ayhan desteğiyle gerçekleşti.

Etkinliğe Maronya – Şapçı Belediye Başkanı İlias İonakis, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Eski Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkan yardımcısı Bekir Mustafaoğlu, Şapçı Azınlık Kültür ve Folklor Derneği Başkanı Necla Çavuş, Doğu Makedonya – Trakya Bölge Meclis Üyesi Sevgi Salim, Maronya – Şapçı Belediye Meclis Üyeleri, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Köye Erişim Projesi temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda çevre köylerden soydaşlar katıldı.

 

Program sunumunu Nurşen Hafız Mehmet ve Eray Mehmet üstlendi. Hıdrellez’in kısa önemini belirten sunucularımızın konuşmalarından sonra Başkan Kemal Topal Mehmet’in konuşması ile devam etti. Başkan konuşmasında “Aşağıköy Azınlık Kültür ve Folklor Derneği olarak 9.’sunu kutladığımız Hıdrellez’in bereket ve sıhhat getirmesi” temennisinde bulundu. Dernek olarak bu güne kadar Batı Trakya’da bir ilk olan Çocuk Tiyatrosu, Bilgisayar Kursu, Traktör Ehliyeti Kursu, Hanımlarımıza yönelik Biçki Dikiş ve Türk El sanatları çalışmaları, Geleneksel Türk Ebru Sanatı Sergileri, Kremit Sanatı Sergileri, İngilizce Kursu, Yunanca Kursu, Aile geceleri, kuruluşundan bu yana İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik Halk Oyunları çalışmaları, Kurban Bayramlarında köyümüzde her yıl deve etkinliği, Geleneksel Hıdrellez etkinliği her yıl yapılmaktadır. Bu tür etkinliklerimizi bizler devam ettirmek istemekteyiz. Daha önce üyelerimizin, gençlerin müzik, ebru ve resim sanatı öğrenme istekleri vardı fakat bütün gayretlerimize rağmen yerine getiremedik. İnşallah bundan sonraki zaman içersinde üyelerimizin bu yöndeki isteklerini yerine getirmeyi arzulamaktayız.

Ayrıca 8 Mayıs Anneler Günü dolaysı ile tüm annelerimizin Anneler Gününü kutluyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

Daha sonra Gümülcine Seçilmiş Müftüsü yaptığı kısa konuşmada Hıdrellez’in Orta Asya’dan gelen bir Türk geleneği olduğunu, toplumların geleneklerini ve göreneklerini yaşattıkları sürece ayakta kalabildikleri gibi konuları vurguladı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı Bekir Mustafaoğlu, Dostlu Eşitlik Barış Partisi Genel Sekreteri Necmi Abdülrezzak ve Maronya – Şapçı Belediye Başkanı İlias İonakis günün anlamını belirten konuşmalar yaparak kültürel etkinlikleri desteklediklerini vurgulamışlardır.

 

Protokol konuşmalarından sonra sahneye Aşağıköy Azınlık Kültür Ve Folklor Derneği Halkoyunları Ekibi öğretmenleri Berkay Raifoğlu önderliğinde Harmandalı – Sürmeli – Arzu ile Kamber – Yeniyol folklorik gösterilerini sundular. Ardından Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği Halkoyunları ekibi Sülman Ağa – Ali Paşa folklor gösterilerini Berkay Raifoğlu eşliğinde sergilediler.

Halkoyunları ekiplerinin gösterisinden sonra öğretmen Seher Mehmetali önderliğinde Sulu Kule Gülleri 2 isimli parodi, Anneler günü vesilesi ile Annelere yazılmış şiirleri ve şarkıyı Aşağıköy ilkokul öğrencileri seslendirdiler.

Daha sonra Mendifer kısmet çekimi gerçekleştirildi. Mendifer kısmet çekilişinden sonra Dernek yararına yapılan hediye çekilişine geçildi ve kuzu altın ve esnaftan toplanan hediyeler sahiplerini buldu. Hıdrellez Şenliğ’nin sonlarına yaklaşılırken Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman Şenlik alanına gelerek halkı selamlayarak başarılar dilemiştir.

Hediye çekilişinden sonra piyanist Sendelli’li Tayfun eşliğinde eğlenceye devam edilerek Hıdrellez geleneği Aşağıköy halkı ve misafirleriyle birlikte layıkıyla yaşatılmaya çalışılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz