Ana Sayfa Batı Trakya Haber “19. Madde İle Vatandaşlıktan Atılan, Gümrüklerden Geri Çevrilenleri Gayet İyi Anladım”

“19. Madde İle Vatandaşlıktan Atılan, Gümrüklerden Geri Çevrilenleri Gayet İyi Anladım”

2
0

Yunanistan, Batı Trakya Türklerini araştıran akademisyene herhangi bir suç ya da soruşturma olmamasına rağmen giriş yasağı koydu.

Murat Derin, “Sorun nedir, neden girişim engelleniyor?” diye sorduğumda ilk olarak ‘bilmiyoruz’, daha sonra ise ‘Sen neden olduğunu bilirsin’ dediler.”

Yunanistan, Batı Trakya davasının sembol ismi Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEP) Partisi hakkında kitap yazan akademisyen Murat Derin’e giriş yasağı koydu.

Yunanistan, Batı Trakya davasının sembol ismi Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEP) Partisi hakkında kitap yazan akademisyen Murat Derin’e giriş yasağı koydu.

Trakya Üniversitesinde görev yapan, Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Derin, AA muhabirine, bugün sabah saatlerinde araştırma yapmak üzere İpsala-Kipi sınır kapısından Yunanistan’a giriş yapmak isterken Yunan sınır polisince geri çevrildiğini söyledi.

Sınır polislerinin, kendisine ülkeye girişinin yasak olduğunu ve dolayısıyla sınırdan geçişine müsaade edemeyeceklerini söylediğini aktaran Derin, “‘Sorun nedir, neden girişim engelleniyor?’ diye sorduğumda ilk olarak ‘bilmiyoruz’, daha sonra ise ‘Sen neden olduğunu bilirsin’ denildi.” ifadesini kullandı.

Derin, Yunan polisinden konuya ilişkin resmi belge talebinde bulunduğunu belirterek, kendisine “Kabul Edilemez Yolcu Formu” verildiğini ve formun üzerinde “Ulusal Bilgi Sistemi” kısmının işaretli olduğunu dile getirdi.

Batı Trakya ve Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu DEP Partisi üzerine araştırmalar yapan bir akademisyen olarak Yunanistan’ın söz konusu tavrına “şaşırmadığını” söyleyen Derin, “Avrupa Birliği üyesi Yunanistan, herhangi bir suç ya da soruşturma olmamasına rağmen tarafıma böyle bir muamelede bulundu.” diye konuştu.

Derin, Yunan makamlarının bu tür uygulamalarının kendisini yıldıramayacağını vurgulayarak şunları kaydetti:

“19. maddesi kapsamında vatandaşlıktan atılıp, gümrüklerden geri çevrilenleri gayet iyi anladım.“

“Bugün Batı Trakya Türklerinin asırlardır çektikleri çileleri ve Yunan Vatandaşlık Yasası’nın 19. maddesi kapsamında vatandaşlıktan atılıp, gümrüklerden geri çevrilenleri gayet iyi anladım. Bana bir Türk vatandaşı olarak bu muamelede bulunan Yunanistan, Batı Trakya Türklerine neler yapmaz? Yunanların hiçbir gerekçe göstermeden yaptığı uygulama, ne kadar doğru çalışmalar yaptığımı teyit etmiş oldu.”

Akademisyen Derin’in “Batı Trakya Türklerinin Gür Sesi Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi” adlı kitabı, Batı Trakya Kültür Eğitim Şirketi tarafından geçen yıl yayımlanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz