Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ZEYNELLİ’DE GELENEKSEL MAHYA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

ZEYNELLİ’DE GELENEKSEL MAHYA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

15
0

İskeçe’nin Zeynelli-Ziloti köyünde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Mahya etkinliği bu yıl da 7 Ekim 2012 tarihinde coşkuyla gerçeşti.

Etkinliğe başta Türkiye Cumhuriyeti  Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener olmak üzere, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Dostluk Eşitlik Barış Partisi İskeçe İl Teşkilatı Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği (İTB) Kasadarı Ramadan Galip ve Denetim Kurulu Başkanı Nurdan Eminoğlu, sabık milletvekili Çetin Mandacı’nın yanısıra çok sayıda kişi katıldı.

Etkinlikte İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek burada yapmış olduğu konuşmada; “Biz geleceği görüyoruz. Dinine, diline ve milli kimliğine sahip çıkan bir toplum var. Bunu hep birlikte daha da güçlendirmemiz lazım ve mücadeleden de korkmamamız lazım.” diyerek bölge halkına önemli mesajlar verdi.

Etkinlik, köy camisinde okunan Mevlid-i Şerif ile başladı. Daha sonara hep birlikte öğle namazı kılındıktan sonra katılımcılara, etli pilav ve ayran ikram edildi. Mahya’da bu yıl 3 büyükbaş ve 15 adet de küçük baş hayvan kurban edildi.

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman da yapmış olduğu konuşmada; “Toplumlar ve bilhassa biz Azınlık toplumu olarak ayakta kalabilmemiz için örf ve adetlerimize, gelenek ve göreneklerimize sımsıkı bağlı kalmamız lazım. Sizleri tebrik ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Seçtiğiniz önderlerin arkasında durmaya devam etmenizdir”

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener de burada yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi: “Yunanistan bir krizden geçiyor, farkındayız. Sizler de zor durumdasınız. İnşallah Yunanistan bu krizi atlatır ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yıllardır bekleyen sorunları konusunda adım atar diye düşünüyoruz. Zaten müftüleriniz ve milletvekilleriniz bu iş için çok çalışıyorlar. Benim sizden ricam seçtiğiniz önderlerin arkasında durmaya devam etmenizdir. Onlar gerek Batı Trakya’da ve gerek Atina’da sizler için çalışıyorlar. Onlara destek olun. Allah ibadetinizi, kabul etsin. Bu güzel etkinliği düzenlediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz