Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’IN YENİ KREDİ DİLİMİ TEHLİKEDE

YUNANİSTAN’IN YENİ KREDİ DİLİMİ TEHLİKEDE

13
0

Brüksel’de biraraya gelen AB liderleri, bugün erken saatlere kadar devam eden toplantının ardından yaptıkları açıklamada, Yunanistan’a 31.5 milyar Euro tutarında yardım diliminin verileceği konusunda bir taahhütte bulunmadılar.

AB liderleri taahhütten bulunmak yerine, Yunanistan ‘ın sağladığı ilerleme konusunda gözden geçirmenin tamamlanmasısonrasında gerekli kararları alacaklarını ifade ettiler.

Toplantı ardından yapılan açıklamada, AB liderlerinin Yunan hükümetinin kararlılığının memnuniyetle karşıladıkları ve ülkenin ekonomik ayarlamalarını tekrar rayına sokmak konusunda sağladığı iyiilerlemeyi not ettikleri ifade edildi. Liderler, Yunanistan ‘ın rekabet gücünü onarmak ve özel sektör yatırımlarını geri getirmek için bütçesel ve yapısal reformlar yolunda kalmaya devam etmesini beklediklerini de vurguladılar.

 

AB Liderleri Yunanistan’ı Maliye Bakanlarına Havale Etti

AB liderleri Yunanistan’ın acil ihtiyaç duyduğu 31,5 milyar avroluk kredi dilimine onayı maliye bakanlarına bıraktı.

AB liderleri Yunanistan’ın acil ihtiyaç duyduğu 31,5 milyar avroluk kredi dilimine onayı maliye bakanlarına bıraktı.

Brüksel’de toplanan AB zirvesinden yapılan açıklamada, Atina ve troykanın (AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) uygulanan Mali programı güçlendirecek politikalar konusunda anlaşmaya yaklaşması memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, Avro Bölgesi maliye bakanlarının troykanın raporunu bekleyip gerekli kararları alacakları bildirildi.

Hükümetin taahhütlerini hayata geçirme kararlılığını ve Yunan halkının bu yöndeki çabasını öven AB liderleri, kemer sıkmaya ve gelirleri artırmaya yönelik önlemlerin ve yapısal reformların ilerletilmesini ve uygulamanın hızlandırılmasını istedi.

Kamu sektörünün etkinliği, özel sektörün rekabet gücünün ve yatırımlarının artması için bunların gerekli olduğu kaydedilen açıklamada, “Bu şartlar Yunanistan’ın yeniden büyümesine izin verecek ve Avro Bölgesi’ndeki geleceğini güvence altına alacaktır” ifadesi yer aldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here