Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’IN 14 HAVAALANI ARTIK ALMANLARIN

YUNANİSTAN’IN 14 HAVAALANI ARTIK ALMANLARIN

26
0

Yunanistan, Alman-Yunan konsorsiyumu Fraport-Sentel Ltd. şirketine 14 çevre havaalanını 40 yıl boyunca işletme haklarına veren imzaları attı.

Alman Fraport-Sentel Ltd. konsorsiyumu 14 havaalanını işletme haklarını veren imzalar atıldı. Atina’dan sonra ülkenin en çok turist çeken üçü anakara ve on biri ise adalar olmak üzere havayolu ile ulaşıma olanak veren önemli havaalanları şunlardan oluşuyor: Selanik (Thessaloniki), Kerkira (Korfu), Hanya, Kefalonya, Zakinthos, Aktion, Kavala, Rodos, Kos, Samos, Mitilini (Midilli), Mikonos, Santorini ve Skiathos.

Yüksek askeri hareketliliğin olduğu Hanya (Girit) ve Aktio (Preveza) havaalanları pistlerinin işletmesi Yunan Hava Kuvvetleri’nde kalacak. Konsorsiyum, diğer alanların işletmesini gerçekleştirecek ve gerekli yatırımları da yapacak.

Yunanistan Özelleştirme İdaresi (TAIPED) tarafından 3 Temmuz’da sonuçlandırılan satış, ülke tarihinin en büyük özelleştirmesi olarak kayıtlara geçti. Ülke kasasına 1,23 milyar Euro girecek. Yıllık bazda ise ise 22,9 milyon Euro kira ücreti ödenecek. 4 yıl içerisinde havaalanlarına toplam 330 milyon Euro’luk doğrudan yatırım yapılacak. 40 yıl sonunda yapılacak yatırım tutarı ise 1,4 milyar Euro’ya çıkacak.

14 havaalanı, her yıl 22 milyon yolcuya hizmet veriyor. Ülkeye gelen yabancı turistlerin ise yüzde 80’i bu havaalanlarını kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz