Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DAN TROYKA’YA SUNULAN YENİ UYGULAMALARDAKİ KESİNTİLER CEP VE CAN YAKACAK

YUNANİSTAN’DAN TROYKA’YA SUNULAN YENİ UYGULAMALARDAKİ KESİNTİLER CEP VE CAN YAKACAK

14
0

11,5 milyar euroluk kaynağın nereden elde edileceği konusunda Yunan hükümeti TROYKA yetkililerine sunacağı yeni önlemler paketini hazırladı. Hazırlanan yeni önlemler paketinde yer alan kesintilerin başında yine emekli maaşları ve vergilendirme geliyor. Görünen o ki yeni uygulamalar vatandaşların cebini ve canını yakacağa benziyor. Birçok kesintinin temel sağlık konularında ve sadece insanların yaşamlarındaki temel ihtiyaçlarına yönelik yapılması ve savunma konularına dokunulmaması ise dikkat çekiyor.

 

Tavan emeklilik 2.000 euro. Bu uygulamayla 2 milyar euro tasarruf sağlanması hedefleniyor. Bu uygulama 2.400 euro olan emekli maaşlarında uygulanması halinde 1 milyar euro buradan sağlanacak.

 

1.000 ila 1.400 euro arasındaki tüm emekli maaşlarında 5% kesinti, 1.400 ve üzeri emekli maaşlarında ise 10% kesinti uygulanmasıyla istenilen hedefe ulaşılması hedefleniyor.

 

Yardımlar. 89 değişik toplumsal ve sosyal yardım şekli listesinden sadece işsizlik ve Emekliler İçin Sosyal Dayanışma (EKAS) Yardımı’nın kurtulacağı diğerlerinin kesilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu uygulamayla 3 milyar euro tasarruf edilmesi sağlanacak.

 

Emeklilik sandıkların verdikleri tazminatlarda (Epafaks) 40% kesintiye varan bir uygulama öngörülüyor. Zaten Çalışma Bakanı Yannis Vroutsis devlet memurlarının emekliliği haketmeleriyle kendilerine ödenen tazminatta 22,67% kesinti yapılacağını açıkladı. Bu uygulamayla devlet memurlarının 10.820 euro kaybettikleri belirtiliyor.

 

Sağlıkta da tavan uygulama. Sağlık sigortalarında yeni uygulamayla yıllık 1.500 euro ilaç parasını karşılayacak bir tabanın oluşturulması bekleniyor. Bu uygulamada her sigortalının yıllık sadece 1.500 ilaç ve doktor masrafları karşılanacak. Bu taban fiyatın içinde ilaç reçeteleri, yılda iki defa sağlık kontrolü ve yılda bir defa özel veya devlet hastanesinde tedavi.

Eğer tedavi ve ilaç masrafları bu belirlenen tavanın üzerine çıkarsa o zaman hastanın her doktoru ziyaretinde 10 euro ve tedavinin her günü için de 15% oranını karşılaması gerekecek.

 

Öğrenciler. Öneriler arasında özellikle Üniversite eğitimi alan ve eğitimini tamamlamakta geciken öğrencilerden eğitim masraflarını ödemeleri istenilecek. Buna göre, Yüksek Meslek Okulları’nda eğitim görenlerin yıllık 200 euro, Üniversitelerdeki öğrencilerin ise yıllık 300 euro ödemeleri gerekecek. Tabii ki eğitimini normal süre içerisinde tamamlayan öğrenciler bu uygulamaya dahil edilmeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz