Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DAN RUSYA’YA “TERS KÖŞE”

YUNANİSTAN’DAN RUSYA’YA “TERS KÖŞE”

27
0

Yunanistan’dan Rusya’ya “ters köşe”.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın ABD ziyareti enerji koridoru ve hatlarında Rusya’ya “Elveda” derken ABD’ye Trump’ın boru hatlarına “hoş geldin” ziyareti Rusya’da hayal kırıklığı yarattı.

Her fırsatta Yunanistan tarafından net olmasa da Rusya’ya Ortodoks’luğun şemsiyesi altında birleştiklerini söylemesi bir dönem Rus lider Putin’i stratejik ortaklık hikayesinde inandırma yolunun başına kadar getirmişti. Ancak Yunanistan Başbakanı Çipras ve hükümet ortağı Kammenos’un yapmış oldukları son ABD çıkarması açıkça görüldü ki Yunanistan ABD’nin dediğinden dışarıya asla adım atamaz ve çıkamaz.

Çipras’ın bu son ziyaretinde açıkça görüldü ki, Yunanistan ABD’ye Girit başta olmak üzere, Ege’nin tamamı ve Batı Trakya bölgesinde geniş şekilde hareket etme imkanını sonuna kadar açtı. Neden mi?

Güçlenen, kalkınan, gelişen Türkiye faktörü!

Evet, yanlış okumadınız, Ege’de Türkiye’ye karşı Yunanistan tarafından üstünlüğün sağlanması için ABD’nin Yunanistan ve geniş coğrafyada hakim olması, güç olarak bulunması gerekmektedir.

ABD Irak’ta, Suriye’de yaşanan kargaşalardan kazanan değil, kaybeden taraf oldu. Dolayısıyla da Mısır, Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail ve Libya ile sınırdaş olan Ege’nin güneyi, Afrika’nın kuzeyi ve Akdeniz’in zenginliklerinde, enerji hatlarının kontrolünde var olmak adına Yunanistan’a yardım etmesi ve akabinde sığınması gereken liman bulması gerekmektedir.

Bu sebepten dolayı, ABD Yunanistan’ın dış borcu ve savunma alanında ihtiyaçlarını karşılamaya hazır. F-16 savaş uçaklarının modernizasyonunu bir kenara bırakın, yeni nesil F-35 savaş uçaklarından 12 adet vermeye dahi hazır. Bu zaten konuşuldu ve büyük bir ölçüde bitti. Tabii ki F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu ve yeni nesil F-35 savaş uçaklarından 12 adet 2.4 milyar euro’luk paketin içinde olacak şekilde hesaplandı. Onun içindir ki Yunanistan’da ana muhalefet partisi rakamlar üzerinden hükümete baskı yapınca, Savunma Bakanı Kammenos F-16 savaş uçaklarının tamamında modernizasyonun yapılmayacağını, sadece bir bölümünün yapılacağını dile getirdi.

ABD sıvılaştırılmış doğal gazı Avrupa’ya pahalı satmanın hesaplarını yaptı. Bu konuda Rusya’yı dışarda bırakarak Yunanistan’ı kendi tarafına çekmeyi başardı. Neticede Batı Trakya bölgesi Dedeağaç’ta ve İgumeniça’da denizin içinde sıvılaştırılmış yüzer doğalgaz depolama merkezleri kurulması konusunda ilerleme kaydetti. Böylece, ABD başka bölgelerde kaybettiklerini Yunanistan üzerinden telafi etmeye çalışıyor ve Yunanistan’ın özellikle savunma alanında desteklenmesine olumlu bakıyor. Kısacası Avrupa’ya giden vanaları elinde tutmak için herşeyi yapacaktır.

Neticede, ABD Girit adasına ikinci üssü de kuracaktır, Ege’de Yunanistan’a ait bazı askeri havalimanlarını da kullanacaktır, Batı Trakya ve Kuzey Yunanistan’da da ilk elden söz sahibi olacaktır. Vereceklerinin karşılığını bu şekilde alacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz