Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA PAPAZLAR AYAKLANDI!

YUNANİSTAN’DA PAPAZLAR AYAKLANDI!

20
0

Yunanistan’da papazlar ayaklandı, “Kuzey Makedonya” ismi için referandum çağrısı yaptılar.

Yunanistan’da Aynoroz Özerk Manastır Topluluğu üyesi din adamları, Yunanistan ve Makedonya arasında yapılan “Prespa Anlaşması”na karşı çıkarak referandum çağrısı yaptı.

Ortodoks dünyasında manevi öneme sahip olan özerk bölgenin rahipler kurulu “Aynoroz Mukaddes Cemiyeti” tarafından yapılan açıklamada, din adamlarının, iki ülke arasındaki isim sorununu çözülmesi yönünde yapılan “Prespa Anlaşması”na karşı oldukları belirtildi.

Anlaşmanın “tarihe ve gerçeklere saygısızlık” olduğu savunulan açıklamada, “Yunan hükümetinden, Yunan halkının iradesine saygı göstererek anlaşmanın onaylanmasından önce bir referandum yapmasını talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, pazar günü Atina’da anlaşmaya karşı gerçekleştirilecek gösteriye Yunan halkının katılması için Kilise tarafından otobüsler tahsis edileceğini ve din adamlarının da katılacağı belirtiliyor.

Aynoroz Manastır Topluluğu’nun da yer aldığı Yunanistan’ın kuzeyindeki Makedonya bölgesinde metropolitler de anlaşmaya karşı çıktıklarını açıklamışlardı. Ortodoks dünyasında özel bir konuma sahip olan Aynoroz’da, farklı ülkelere ait toplam 20 manastır bulunuyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here