Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA GAZETECİNİN GÖZALTINA ALINMASI KINANDI

YUNANİSTAN’DA GAZETECİNİN GÖZALTINA ALINMASI KINANDI

8
0

Milletvekilinin şikayeti üzerine bir gazetecinin gözaltına alınmasına siyasi parti ve medya kuruluşları tepki gösterdi. Avrupa Gazeteciler Derneği (AVGADER) Yunanistan Temsilcisi BİRLİK Gazetesi Genel yayın Yönetmeni İlhan Tahsin de bu gözaltı olayının kabul edilemez olduğunu, AVGADER olarak bu olayı kınadıklarını belirtti.

Yunanistan’da, hakkında yalan haber yayımladığı gerekçesiyle bir milletvekilinin şikayeti üzerine bir gazetecinin gözaltına alınması tepkilere neden oldu.

Yunan siyasi partileri ve medya kuruluşları yayımladıkları açıklamalarında, sağ eğilimli Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) milletvekili Rahil Makri’nnin şikayeti üzerine, Elefteros Tipos gazetesinin muhabiri Despina Kontaraki’nin gözaltına alınmasını protesto etti.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu, “Bir siyasetçinin, kendisini eleştiren gazeteciler hakkında gözaltına alınması talebiyle suç duyurusunda bulunmasının kabul edilemez olduğunu” belirtirken, anamuhalefet Radikal Sol İttifak SYRİZA “gazeteci Kontaraki’nin gözaltına alınmasını protesto ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Yunanistan Komünist Partisi ise “siyasi eleştiri ne kadar ağır olursa olsun gazetecilere suç duyurusunda bulunulamayacağını” belirtirken, Demokratik Sol Parti DİMAR açıklamasında “Basın hürriyetinin hapsedilemez olduğunu” kaydetti.

Yunanistan Gazeteciler Sendikası, Kontaraki’nin gözaltına alınmasını kınadığını belirterek, “milletvekili Makri’nin suç duyurusunun aslında gazetecinin gündemi yorumlamak ve vatandaşı bilgi sahibi yapma hakkına yönelik” olduğu ifade etti.

ANEL milletvekili Makri, aşırı sağcı Altın Şafak’ın cezaevinde tutuklu milletvekilleri lehindeki konuşmasını haber yapan Kontaraki hakkında “toplumun bir kesimini kendisine karşı yönlendirdiği ve bu nedenle hayati tehlike ile karşı karşıya bulunduğunu” iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Makri’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan Kontaraki, polisteki ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Avrupa Gazeteciler Derneği (AVGADER) Yunanistan Temsilcisi BİRLİK Gazetesi Genel yayın Yönetmeni İlhan Tahsin de bu gözaltı olayının kabul edilemez olduğunu, AVGADER olarak bu olayı kınadıklarını belirtti. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here