Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DA DIŞİŞLERİ VE SAVUNMA HÜKÜMET KONSEYİ TÜRKİYE İÇİN TOPLANIYOR

YUNANİSTAN’DA DIŞİŞLERİ VE SAVUNMA HÜKÜMET KONSEYİ TÜRKİYE İÇİN TOPLANIYOR

22
0

Yunanistan’da Dışişleri ve Savunma Hükümet Konseyi (KYSEA) Türkiye için (acil) toplanıyor.

Yunanistan’da Dışişleri ve Savunma Hükümet Konseyi (KYSEA) 26 Nisan 2017 Çarşamba günü Başbakanlık konutu Maksimu’da Türkiye için (acil) toplanıyor. Bu toplantıya katılması için Yunanistan Genelkurmay Başkanı’nın yurdışına yapacağı ziyaret iptal edildi.

Bu önemli toplantının ilk gündem maddesi, Türkiye’de yapılan referandum sonrasında alınan sonuç neticesinde Yunan-Türk ilişkilerinin geldiği son durumun ve bundan sonraki takip edilecek seyrin ele alınması bekleniyor.

Toplantıda, referandum öncesinde Türkiye’nin Ege’de yarattığı tahriklerin referandum sonrasında çok daha artacağı beklentisinden dolayı detaylı bir şekilde ele alınacağı belirtiliyor.

Ayrıca, her ne kadar Ege’de zaman zaman yaşanan karşılıklı tahriklerin bu toplantıda ele alınacağı belirtilse de, aslında ele alınacak olan ana maddenin, Akdeniz’de ve Ege’de Türkiye’nin Oruç Reis adlı sismik arama gemisinin önümüzdeki aylarda çalışmalara başlaması öncelikte görünüyor.

Ele alınması beklenen bir diğer konu da, Mayıs ayı ortalarında Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yapacağı ziyaret ve bu ziyaret sonrasında ABD’nin izleyeceği tutum ele alınacak ve ona göre izlenecek rotanın belirlenmesi için şimdiden masaya yatırılacağı belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here