Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN, MÜFTÜ SEÇİMİNİ 240 DİN GÖREVLİSİ ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLIYOR

YUNANİSTAN, MÜFTÜ SEÇİMİNİ 240 DİN GÖREVLİSİ ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLIYOR

25
0

Yunanistan’ın Eğitim ve Din İşlerinden sorumlu Bakanı Kostas Gavroğlu, Batı Trakya’daki azınlığın müftü seçimleriyle ile ilgili taleplerini hayata geçirmeyi öngören çalışmalara başlandığını açıkladı.

Seçimlerin nasıl yapılacağına ilişkin Batı Trakyalı azınlığın ileri gelenleriyle görüş alışverişinde bulunulacağı belirtiliyor. Ancak Yunanistan’ın ısrarla üzerinde durduğu seçim yöntemiyle 240 imam yasası olarak bilinen formülle gerçekleştirmeyi planlıyor.

240 imam yasası olarak da bilinen bir yasa ile Batı Trakya’da Rodop, İskeçe  ve Meriç illerinde, Eğitim ve Dinişleri Bakanlığı’na bağlı din eğiticilerini kısa dönemli sözleşmelerle devlet memuru olarak istihdam etmişti. Şimdi Baş Müftünün bu din eğitmenleri tarafından seçilmesinin üzerinde çalışmalar ve düzenlemeler yapmaya başladı.

Bakan Gavroğlu, İstanbul’daki Patrik seçiminin din adamı metropolitlerden oluşan Kutsal Sinod seçim kurulu tarafından yapıldığını anımsatarak, benzer bir yöntemin Batı Trakya’daki müftü seçimlerinde de uygulanabileceği bir formülün üzerinde çalışıldığını söyledi.

Yunan Başbakan Aleksis Çipras da, Brüksel’deki AB zirve toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, müftü seçimleriyle ile ilgili çalışmaların başlatıldığını resmen doğruladı.

‘Şeriatın lağvedilmesi düşüncesi azınlık arasında henüz olgunlaşmamıştır’

Yunan Bakan Gavroğlu, Batı Trakya halkının Şeriat ile Medeni Hukuk arasında seçim yapma hakkını tanıyan yasa tasarısıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Gavroğlu, Yunan hükümetinin Batı Trakya azınlığı arasında bugüne kadar zorunlu olarak uygulanan Şeriat kanunları ile Medeni Hukuk kuralları arasında bir seçim yapma hakkını öngören yasa tasarısının, hemen tüm Yunan siyasi partiler tarafından onaylanacağına inandığını söyledi.

Yunanistan’ın eğitim ve din işlerinden sorumlu bakanı Kostas Gavroğlu, İslam Hukuku’nun tamamen lağvedilmesi ile ilgili taleplerin zamansız olduğuna dikkat çeken Bakan, şu ifadeleri kullandı:

“Şeriatın lağvedilmesi ile ilgili düşünceler azınlık arasında henüz olgunlaşmamıştır. Son 3 yılda Batı Trakya azınlığının gerçekleştirdiği 2200 evliliğin yüzde 70’i, müftü nezdinde, yani dini nikah ile, sadece yüzde 30’u medeni nikahla kıyılmıştır. Bir cemaatin yüzde 70’inin bu arzusunu göz ardı edemeyiz.” İfadesini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık ayının başında Atina’yı ziyaret etmiş, Batı Trakya’daki Müslüman azınlıkların Müftülerini seçememesinin bir yara olduğunu söylemişti.

Batı Trakya’da yaşayan Müslümanların Yunan devletine “haklı olarak güvenmediklerini” de dile getiren Gavroğlu, “Yunan devletinin zamanında işlediği hatalardan dolayı bir güvensizlik duygusu yaratılmıştır” diye konuştu.

ÇİPRAS İLK DEFAAÇIKÇA SÖYLEDİ

Hükümetin hem müftü seçimleri, hem de hukuk kurallarıyla ilgili yasa tasarısına sıcak baktığı gözlemleniyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunan devleti tarafından tayin edilen müftülerin Müslüman azınlığın ezici bir çoğunluğu tarafından kabul görmediğini kabul eden ilk Yunan Başbakanı oldu.

Aleksis Çipras, Batı Trakya’da evlendirme, boşanma ve miras gibi konularda müftülükler üzerinden İslam Hukuku’nun uygulanmasını zorunluluk olmaktan çıkarmak için yasa hazırlığı yapıldığını duyurmuştu.

Çipras ayrıca Yunan vatandaşı Müslümanların müftülerin seçimle belirlenmesi yolundaki taleplerinin de demokratik haklar çerçevesinde olduğunu belirtmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz