Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ: TÜRK HAVA KUVVETLERİ’NE KARŞI AVANTAJI

YUNANİSTAN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ: TÜRK HAVA KUVVETLERİ’NE KARŞI AVANTAJI

28
0

Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı hava savunma şemsiyesi üstünlük sağladı.

Yunanistan, 2000’li yılların başında ülkenin hava savunmasıyla ilgili yeni döneme girdi. 21. Yüzyılın başlarında Yunanistan Hava Kuvvetleri, en gelişmiş MIM-104 Patriot PAC III hava savunma silah sistemlerini envanterine katarak, ağ merkezli operasyonlar dönemine girdi. Böylece Türkiye’ye tehdidine karşı üstünlük sağladı. Aynı zamanda havadan gelebilecek her türlü saldırıya karşı zırhlı konuma geçmeyi başardı.

12 Nisan 2002 tarihi Yunanistan Hava Kuvvetleri için bir dönüm notasıydı. MIM-104 Patriot PAC III silah sistemi, Tanagra’da bulunan Yunan Havacılık Endüstrisi’nde (EAB) Yunan subaylar tarafından başarıyla test edilerek, RΑΥΤΗΕΟΝ firmasına sipariş verilen 36 batarya’dan 6 batarya Patriot sistemin tamamı Yunan Savunma Endüstrisi’nde tamamlanarak görev bölgelerine başarıyla konuşlandırılmıştı. Yunanistan’da Patriot’un tamamlanması programına Siemens, Intracom, ELFON, ΜΕΤΚΑ, ΕΛΒΟ ve ΕΒΟ katkılarıyla üretiliyor.

Artık Patriot’lar eski savunma sistemi “NİKİ”yi envanterden kaldırarak yerlerini almışlardı. Bu sistemin tedarik edilmesinde 296 adet GEM rokete 1.139.000.000 dolar ödenmişti. Ayrıca, daha sonra 3 batarya gelişmiş model PAC-2 sistemi 110 roketle birlikte Yunanistan’a kredi aracılığıyla teslim edilmişti.

Şu an itibarıyla 6 batarya 350. Güdümlü Füze Kolu’nda konuşlanmaktadır. 350. Güdümlü Füze Kolu barış zamanında Yunanistan’ın değişik bölgelerinde (gezgin olarak) konuşlanarak şehirlerin ve hava üslerinin, ülke için hayati önem taşıyan enerji ve üretim birimlerinin korunmasını sağlamaktadır. Şu an 2005 yılının Temmuz ayından beri Selanik Thermi bölgesinde bulunan SEDES Hava Üssü’nde konuşlanmaktadır.

350. Güdümlü Füze Kolu’nda bulunan 23. Ve 24. Taburlarında karargah, ikmal taburları, taşıma taburları, savunma koruma taburu, güdümlü füze bakımı, 2. koordinasyon ve bilgi merkezi bulunuyor.

SEDES Hava Üssü haricinde Keratea’da 21. Hava Savunma İleri Eğitim Personel Okulu.

Skiros adasında 22. Hava Savunma Taburu.

Kavala-Sarışaban Hava Üssü’nde 25. Hava Savunma Taburu.

Tanagra’da 26. Hava Savunma taburu ve 2. koordinasyon ve bilgi merkezi.

Kısacası 350. Güdümlü Füze Kolu Yunanistan’ın hava savunmasının (Suppression of Enemy Air Defense), (Air Superiority), (ISTAR, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, and Reconnaissance), (CAS, Close Air Support), (Air raid), (ΤΒMs Tactical Ballistic Missiles) bölümlerini tamamıyla oluşturmaktadır.

PATRİOT ŞU HEDEFLERİ YOK EDECEK KABİLİYETE SAHİP BİR SİSTEMDİR

Savaş uçakları ve helikopterleri.

Taktik Balistik Füzeler.

Cruise füzeleri.

Anti Radiation füzeleri.

İnsansız hava araçları (İHA)

YUNANİSTAN’DA BULUNAN PATRİOT SİSTEMİ OLUŞUMU

Koordinasyon ve Bilgi Merkezi (Information and Coordination Central (ICC).

Nişan Kontrol İstasyonu ECS (Engagement Control Station).

Radar Set- RS.

Anten Kompleksi (Αntenna Mast Group, AMG).

Güç Ünitesi (Electronical Power Plant, EPP).

İletişim Veri Kompleksi (Communication Relay Group, CRG).

Fırlatma Merkezi (Launching Station, LS).

Güdümlü Patriot Füzesi (Guided Missile, GS)

PATRİOT SİSTEMİNİN KOORDİNASYON BAŞARISI

MIM-104 Patriot PAC III, Koordinasyon ve Bilgi Merkezi en yüksek yönetim kademesi sistemidir. İşbirliği ve koordineli bir çalışmayla 12 ateşleme bataryasına aynı anda UHF, DATA LINK aracılığıyla koordinat bilgi aktarabiliyor ve radarlardan resim alabiliyor.    

Radar AN/MPQ-53, Aktif Faz dizilişiyle (Phased Array), alan taramasında, hedef belirlenmesi ve ayırt etmesinde, aynı anda 100 izin takibatını yaparak, 9 hedefe 120 derecede en az 3 kilometre en çok 170 kilometre mesafede hedefe kilitlenebilme özelliğine sahip. Aynı zamanda gelişmiş sistemi sayesinde sinyal bozucu özelliğiyle de 55 kilometre altında hedefleri ayırt ederek imha edilmesinde 95% varan başarı elde etmektedir. MIM-104 Patriot PAC III,  GEM, STANDARD ve SOJC güdümlü füzelerini kullanma özelliğine sahip. Tabii ki sistemin kalbi RΑΝΤΑΡ MPQ-53.

PERSONEL VE UZMAN EĞİTİMİ

Sistemde görevli uzmanlar ve yeni eğitilen görev alacak personel, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin bütçesini sarmamak için Keratea’da bulunan 21. Hava Savunma İleri Eğitim Personel Okulu’nda bulunan Simülasyon Merkezi’nde simülatörler sayesinde Patriot- PCOFT (Patriot Conduct of Fire Trainer) eğitim alıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz