Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANLILAR YURTDIŞINDA “DİASPORA CEPHESİ” KURUYOR

YUNANLILAR YURTDIŞINDA “DİASPORA CEPHESİ” KURUYOR

23
0

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yannis Amanatidis, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın, yurt dışında yaşayan vatandaşların ortak bir cephede birleştirmeyi hedeflediklerini, bu amaçla Ermenistan ve İsrail’le işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yannis Amanatidis, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın, yurt dışında yaşayan vatandaşların ortak bir cephede birleştirmeyi hedeflediklerini, bu amaçla Ermenistan ve İsrail’le işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Rum basını, Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yannis Amanatidis’in dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Başpiskopos II. Hrisostomos, Rum Başkanlık Sarayı Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu ile görüştüğünü yazdı.

Fileleftheros gazetesi, Amanatidis’in Fotiu’yla görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Fotiu’yla yurt dışında yaşayan Rum ve Yunanlılar, yani diasporayı ilgilendiren konuların ele alındığını ve işbirliğinin İsrail ve Ermenistan’a da, mevcut anlaşmalar çerçevesinde, yayılması konusunun görüşüldüğünü söylediğini aktardı.

Habere göre Amanatidis, daha iyi koordinasyonun sağlanabilmesi için Güney Kıbrıs’ın “Yunan Diasporası Konseyi’ne” ve hali hazırda İngiltere’den başlayan akademisyen bilim insanları konseyi kurulması faaliyetlerine katılması konusuna da değinerek Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın ulusal çıkarları için ortak çalıştıklarını ve iki diasporanın ilişkilerinin derinleştirilmesinin olumlu sonuçlar getireceğini belirtti.

FOTİU: SONUÇ GETİRİCİ ARGÜMANLARDAN BİRİ OLACAK

Fotiu ise açıklamasında, Rum-Yunan diasporasının işbirliğinin önemine dikkat çekerek, bu çerçevede Yunanistan-Güney Kıbrıs ve İsrail işbirliğinin güçlendirilmesinin ulusal çıkarların ilerletilmesi açısından en sonuç getirici argümanlardan biri olacağı görüşünü ortaya koydu.

Fotiu, Haziran ayında diaspora konusunda işbirliği memorandumu imzalanması amacıyla İsrail hükümetinden davet aldığını da belirterek benzer bir memorandumun önümüzdeki aylarda Ermenistan’la da imzalanması için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz