Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’DAN TÜRKİYE’YE SIĞINMACI ELEŞTİRİSİ

YUNANİSTAN’DAN TÜRKİYE’YE SIĞINMACI ELEŞTİRİSİ

25
0

Yunanistan hükümeti Türkiye’den, hayati tehlikenin bulunduğu fırtınalı havada sığınmacıların Yunan adalarına geçişinin önlenmesini istedi.

Yunanistan, her gün binlerce mültecinin Yunan adalarına geçtiği gerekçesiyle Türkiye’yi eleştirdi. Göçten sorumlu Yunan Başbakan Yardımcısı Yanis Mouzalas “Türkiye akının önünü almıyor. Şiddetli fırtınaya rağmen günde 4 bin mülteci bombardımanına tutuluyoruz. Bu normal olamaz”, dedi. Kasım ayı sonlarında Türkiye ile Avrupa Birliği arasında mülteci akınının frenlenmesi için eylem planı hazırlanması kararlaştırılmıştı. AB karşılığında Türkiye’ye vize kolaylığı, üç milyar Euro’luk mali yardım ve tam üyelik müzakerelerinin yeniden başlatılması vaadinde bulunmuştu.

Avrupa’ya geçen mülteci sayısında ise azalma olmadı. Perşembe günü Türkiye yakınlarındaki üç adadan Pire limanına 3 bin 600 mülteci getirildi.

Mouzalas, Yunanistan’ın ya da başka bir AB ülkesinin tek başına sorunun üstesinden gelemeyeceğini söyledi. Başbakan yardımcısı, AB’deki ortaklarının bunu bilmelerine rağmen iç siyasi nedenlerle mülteci probleminden Yunanistan’ı sorumlu tuttuklarını sözlerine ekledi.

Midilli’nin güneyindeki Sakız Adası’nda görev yapan bir sahil muhafaza görevlisi kış mevsiminin kendini hissettirdiği fırtınalı havada Türkiye’den ayrılmanın büyük hata olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz