Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “YUNANİSTAN’DA ÖĞRENCİLER AYAKLANDI”

“YUNANİSTAN’DA ÖĞRENCİLER AYAKLANDI”

13
0

“Yunanistan’da öğrenciler ayaklandı”, hükümet zor günler geçireceğe benziyor. Yunanistan Eğitim Bakanı Andreas Loverdos, ülke genelinde yaklaşık 500 ortaokul ve lisenin, öğrenciler tarafından işgal edildiğini söyledi.   

“YAKLAŞIK 500 ORTAOKUL VE LİSE, ÖĞRENCİLER TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ”

Loverdos, mecliste konuyla ilgili konuşmasında, öğrencilerin, hükümetin uygulamaya koyduğu yeni eğitim sistemini protesto etmek amacıyla okulları “işgal ettiklerini” belirterek,”Bu büyük bir sorun ve böyle kalamaz, hepimiz bunun öğrencileri ne kadar olumsuz etkilediğini görmeliyiz” şeklinde konuştu. Bu tür eylemlerin, 17 Kasım 1973’te Albaylar cuntasına karşı başlatılan öğrenci ayaklanmasının yıl dönümü dolayısıyla her yıl yaşandığını belirten Loverdos, “Eğer eylemler daha da yayılırsa ders yılı ne olacak? Dersler zaten aksadı” ifadesini kullandı.    

Yunanistan’da geçen sene uygulamaya konulan kararnameyle okullardaki işgallerin 3 günden fazla sürmesi halinde yapılamayan derslerin, bayram, tatil günleri veya hafta sonu yapılması öngörülüyor.

Öğrenciler ise hükümetin getirdiği yeni eğitim sistemine karşı çıkarak başta Atina ve Pire’yi de kapsayan Attiki bölgesinde olmak üzere Selanik, Tripoli, Nafplio,  Girit Adası ve Epir’de çok sayıda okulda boykot başlattı. Öğrenciler, sosyal medya üzerinden protesto mesajlarını ileterek toplu gösteri çağrılarında bulundu. Öğrenciler, mesajlarında, okul işgallerinin eğitim sisteminin iyileşmesini hedeflediğini savundu.

17 Kasım 1973’teki öğrenci ayaklanması kanlı bir şekilde bastırılmış, olaylar sırasında 44 kişi can vermişti. 17 Kasım, cuntanın 1974 yazında devrilmesini sağlayacak süreci başlatmıştı. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz