Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNANİSTAN’A “ZAGAR” KÖPEĞİ TEPKİSİ

YUNANİSTAN’A “ZAGAR” KÖPEĞİ TEPKİSİ

31
0

Türk Köpek Irkları Koruma Araştırma Islah ve Tanıtma Federasyonu Kurucu Başkanı Doğan Kartay, Yunanlıların sahiplendiği ‘Zağar’ köpeğini sahiplenmesine tepki gösterdi.

Türk Köpek Irkları Koruma Araştırma Islah ve Tanıtma Federasyonu Kurucu Başkanı Doğan Kartay, Yunanların gen kaynağı Türkiye’de olan köpek türlerinden ‘Zağar’ köpeklerini, kendi ülkelerinin ırkları gibi göstermesine ve bu konuda Yunan medyasında yer alan sahiplenme haberlerine tepki gösterdi.

YUNAN MEDYASINDA YER ALAN HABERLERE TEPKİ

Türk köpek ırkları ile ilgili araştırma ve kitapları bulunan Doğan Kartay, Yunan medyasında çıkan, Zağar cinsi köpekleri ülke olarak sahiplenmelerine yönelik haberler üzerine açıklama yaptı. Kartay, şunları söyledi:

“GEN KAYNAĞI BİZİM”

“Yunanistan’ın bizim köpeklerimiz Zağarlar’ı, özellikle Trakya bölgesinden yasa dışı yollarla kaçırarak, ülkelerindeki, ırk özelliğini yitirme aşamasındaki Zağar kökenli köpekleri ıslah etmekte kullanmalarına hayvanseverlik uğruna belki anlayış gösterebiliriz. Ancak ulusumuzun içinde oluştuğu ve geliştiği bilimsel gerçeğiyle, gen kaynağı bizim olan, bu çok özel ve değerli, günümüze doğal safkan olarak ulaşabilmiş birkaç ırktan biri olan Zağar köpek ırkımızın kimliğinin çalınmasını, hiçbir şekilde kabul edemeyiz.”

“ŞEBEKELER KAÇIRIYOR”

Zağar cinsi köpeklerin Yunan uyruklu kişiler ve onların işbirlikçisi bazı Türk kökenliler tarafından kaçırıldığını öne süren Doğan Kartay, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı araştırmalarda Trakya’daki Zağar varlığının bu şebekelerce tüketildiğini ortaya koyduğunu anlattı.

“KOKU ALMA ÖZELLİĞİ BENZERSİZ”

Trakya’daki Zağar varlığının yağmalandığını söyleyen Karatay, şöyle devam etti: Şu an bu yağma işinin Çanakkale ilimizin kırsallarına kaymakta ve ülkemizdeki Zağar varlığının talanına devam etmektedirler. Zağar ırkı koku alma özelliği benzersiz, insan dostu, zeki, cesur, çevik, hızlı, dayanıklı ve özgür yaradılışlı, çok amaçlı işlevleri yerine getirebilen müthiş bir köpektir.

YÜKSEK FİYATTAN AVRUPA ÜLKELERİNE SATILIYOR

“Bu değerleri üzülerek belirteyim ki Yunanlar bizden önce fark etmiş” diyen Karatay, “Gen kaynağı, tarih ve coğrafya kökenleri olarak bizim olan Zağaraları Yunanlar, çalınmış kimliğiyle birlikte İtalya, İspanya, İngiltere ve İskandınav ülkelerine yüksek fiyatlardan satmaktadır. Bu bir kültür hırsızlığıdır. Bu konuda devlet kurumları tarafından gerekli önlemler alınmalıdır.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz