Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “YUNANİSTAN UÇURUMDAN ÖNCE SON DÖNEMEÇTE!”

“YUNANİSTAN UÇURUMDAN ÖNCE SON DÖNEMEÇTE!”

23
0

Yunanistan’da Cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas net bir tavır sergileyerek, “Demokrasinin kurumsal geleneklerine saygımdan dolayı Hrisi Avgi’nin (Altın Şafak) oylarıyla Yunanistan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak seçilmek istemiyorum” dedi.

Yunanistan’da, koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen Cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimin ikinci turunda da yeterli oyu alamadı.

Koalisyon hükümetinin adayı Stavros Dimas, gerekli çoğunluğu sağlayamadı. Oylamaya katılan 299 milletvekilinden sadece 168’i Dimas için “evet” oyu verdi. Dimas’ın kazanabilmesi için en az 200 oy alması gerekiyordu. Şimdi gözler 29 Aralık’ta yapılacak üçüncü tur seçimlerde. Üçüncü turda adayın kazanmak için 180 oy alması yeterli olacak.

 

“ALTIN ŞAFAK’IN OYLARIYLA CUMHURBAŞKANI SEÇİLMEK İSTEMİYORUM”

Ancak gözler 29 Aralık’ta yapılacak üçüncü tur seçimlerine çevrildi. Atina’da bu son tur hakkında değişik senaryolar konuşulmaya başladı. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak, “Umarım, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 3. turunda ulusal tehlike ve ulusal macera yönünde karar verilmez” dedi. Başbakan Samaras’ın Altın şafak Milletvekilleriyle pazarlık içinde olduğu söylentileri tansiyonu iyice yükseltti.

Ancak Cumhurbaşkanı adayı Dimas ve Nea Dimokratia Partisi Milletvekili Dora Bakoyanni’den soğuk duş etkisi yaratan açıklamalar geldi.

Dimas, “Demokrasinin kurumsal geleneklerine saygımdan dolayı Hrisi Avgi’nin (Altın Şafak) oylarıyla Yunanistan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak seçilmek istemiyorum” ifadelerine yer verdi.

 

“Eğer Hrisi Avgi Dimas’a oy kullanırsa biz “buradayız” oyu kullanacağız” 

Nea Dimokratia Partisi Milletvekili Dora Bakoyanni de benzeri bir açıklama yaparak “eğer Hrisi Avgi Dimas’a oy kullanırsa biz “buradayız” oyu kullanacağız” dedi ve Yunanistan’da siyaset zemin iyice kayganlaştı. Şimdi gözler 29 Aralık’ta yapılacak üçüncü tur seçimlerde. Üçüncü turda adayın kazanmak için 180 oy alması yeterli. Dimas’a birinci turda 160 “evet” oyu verilirken 135 milletvekili çekimser kalmıştı.

 

BAŞBAKAN SAMARAS: “UMARIM 3. TURDA TEHLİKE VE MACERA YÖNÜNDE KARAR VERİLMEZ.”

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak, “Umarım, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 3. turunda ulusal tehlike ve ulusal macera yönünde karar verilmez” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Samaras, bazı anlaşmazlıklara rağmen bugünkü seçimlerde daha çok milletvekillinin Stavros Dimas leyhinde oy kullandığını belirtti.

Samaras, “Umarım üçüncü turda tehlike ve macera yönünde karar verilmez” şeklinde konuştu. Samaras, 3. tur seçimlerinde milletvekilerinin ülke çıkarları için sorumluluk üstleneceklerini kaydetti.

Ana muhalefet Radikal Sol Koalisyon Partisi (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras ise ne meclisin ne de halkın Samaras’a “açık çek” vermeyeceğini savundu. Yeni yılda ülkenin yeni bir sayfa açacağını kaydeden Çipras, demokrasi ve halkın güçlü desteğiyle başarı sağlanacağını söyledi.

Yunanistan’da, koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen Cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimin bugün yapılan ikinci turunda da yeterli oyu alamamış, seçim 3. tura kalmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu 29 Aralık Pazartesi günü yapılacak.

Yunan anayasasına göre Parlamento, 5 gün aralıklarla yapılan 3 tur oylama sonunda Cumhurbaşkanı seçemezse meclis 10 gün içinde feshediliyor ve erken genel seçime gidiliyor. Anayasa, bir adayın Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için 300 sandalyeli parlamentonun birinci ve ikinci turunda 200, üçüncü turunda 180 milletvekilinin desteğini gerektiriyor.

Parlamentoda, Yeni Demokrasi Partisi 127, Panellen Sosyalist Partisi (PASOK) 28, ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) 71, Demokratik Sol (DHMAR) 9, Altın Şafak (Hrisi Avgi)16, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) 12, Bağımsız Yunanlılar (ANEL) 12 sandalyeye sahip. Bağımsız 25 milletvekili bulunuyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz