Ana sayfa Batı Trakya Haberler YUNAN MAHKEMESİNDEN 3 DARBECİYİ İADE ETME KARARI ÇIKTI

YUNAN MAHKEMESİNDEN 3 DARBECİYİ İADE ETME KARARI ÇIKTI

28
0

Atina’daki temyiz mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu ülkeye kaçan askerlerden üçünün Türkiye’ye iade edilmesine karar verdi.

15 Temmuz FETÖ Terör Örgütü tarafından darbe girişimi sonrasında askeri helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 darbeciden 3 darbeci hakkında Yunan mahkemesi tarafından Türkiye’ye iade kararı çıktı.

Bugün Atina’da görülen 5 darbeci askerin duruşmasında 3 darbeci asker için iade kararı çıktı. Böylece dünkü duruşmadan 3 darbeci hakkında iade etmeme kararı çıkarken, bugün de 3’ünü Türkiye’ye iade etme kararı çıktı.  

Ancak Mahkemenin bu kararına itiraz eden Savcı ise darbecilerin iade edilmemesini talep etti. Gerekçe olarak “Eşleri işlerinden atıldı ve aileleri esir muamelesi görüyor. Banka hesaplarına ulaşmaları engelleniyor. İade edilirlerse de kesinlikle işkence görecekler” diyerek darbecilerin iade edilmemesini talep etti.

Yüzbaşı oldukları belirtilen üç darbeci asker hakkında Hakimler, “devleti yıkmaya çalışmak ve meclisin toplanmasını engellemek” gerekçeleriyle Türkiye’nin iade talebini haklı buldu.

Kararın ardından, darbeci askerlerin Türkiye’ye iadelerine ilişkin işlemlere başlanabileceği belirtildi. Darbeci askerlerin ise kararı temyiz etmek için Yunanistan Yüksek Mahkemesine götüreceği bildirildi. savunma avukatları ise davayı AİHM’e taşıyacaklarını belirtti.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here