Ana Sayfa Batı Trakya Haberler YUNAN DEVLETİ KRİZE RAĞMEN AZINLIK ÜZERİNDEKİ POLİTİKASINI AKSATMADAN UYGULUYOR

YUNAN DEVLETİ KRİZE RAĞMEN AZINLIK ÜZERİNDEKİ POLİTİKASINI AKSATMADAN UYGULUYOR

15
0

Yunan devleti ülkedeki zor şartlar ve ekonomik krize rağmen Batı Trakya Türk Azınlığı üzerindeki “asimile” politikasını aksatmadan uyguluyor. Azınlığının tepkisine rağmen SYRİZA-ANEL ortak hükümeti “240 İmam Yasası”nı harfiyen ve kusursuz olarak başladığı yerden uygulamaya devam ediyor.

2015-2016 eğitim–öğretim yılında İskeçe, Rodop ve Evros illerinde Azınlık çocuklarına din eğitimini verecek, Rodop ve İskeçe bölgelerinde Medreselerde öğretmenlik yapacak ve Müftülüklerde çalışmak üzere toplam 216 kişilik kadro ilan edildi.

İlgili Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “Tayinli İmam Yasası” uyarınca çalışacak memurların, Batı Trakya’daki Cami ve devlet okullarında Kur’an-ı Kerim’i öğretecek, Medreselerde din dersi ve Arapça eğitimi verecek ve Müftülüklerde yardımcı eleman olarak çalışacak olan 216 kişinin 9 aylık sözleşmeyle tayin edilecekleri belirtildi.

Devlet tarafından görevlendirilecek “Tayinli din öğreticilerinin” (İerodidaskalos) Gümülcine (Komotini), İskeçe (Ksanthi) ve Dimetoka (Didimotiho) Müftülüklerine bağlı olarak görev yapacakları bildirildi.

İki yıl önce uygulamaya konulan Yunan devlet okullarına giden Azınlık öğrencilerine İslam dini Yunanca olarak öğretiliyor.

 

Κριτήρια επιλογής Ιεροδιδασκάλων Ισλαμικής Θρησκείας – Προβλέπονται 216 θέσεις 9μηνης απασχόλησης για το 2015

Δημοσιεύτηκε η απόφαση για τον καθορισμό των προσόντων, κριτηρίων επιλογής ανά κατηγορία, καθώς και τη διαδικασία πρόσληψης ιεροδιδασκάλων Ισλαμικής Θρησκείας στις Μουφτείες Ξάνθης, Κομοτηνής και Διδυμοτείχου, με έργο:

α) Τη διδασκαλία του Κορανίου στα Τεμένη της Θράκης και σε δημόσια σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Θράκη,

β) Τη διδασκαλία μαθημάτων θρησκευτικής μουσουλμανικής εξειδίκευσης, καθώς και την αραβική γλώσσα στα μουσουλμανικά Ιεροσπουδαστήρια και

γ) Την υπηρεσία ως βοηθητικό διοικητικό προσωπικό στην Κεντρική Υπηρεσία της Μουφτείας, ως

ακολούθως:

1. Γενικά Προσόντα Οι υποψήφιοι πρέπει:

α) Να είναι Έλληνες πολίτες μόνιμοι κάτοικοι Θράκης, μέλη της μουσουλμανικής μειονότητας.

β) Να έχουν συμπληρώσει, οι μεν υποψήφιοι κατηγορίας Π.Ε και Δ.Ε το 21ο έτος της ηλικίας τους, οι δε υποψήφιοι κατηγορίας Υ.Ε το 20ο έτος.

γ) Να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νομίμως από αυτές.

δ) Να μην υπάρχει κώλυμα από ποινική καταδίκη, στερητική ή επικουρική δικαστική συμπαράσταση, όπως ορίζεται στο άρθρο 8 του Ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26/Α΄/2007).

ε) Να έχουν την υγεία και τη φυσική καταλληλότητα για την άσκηση των καθηκόντων της συγκεκριμένης θέσης.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz