Ana sayfa Batı Trakya Haberler YASSIKÖY BELEDİYESİ “14.KİRAZ FESTİVALİ” BAŞLADI

YASSIKÖY BELEDİYESİ “14.KİRAZ FESTİVALİ” BAŞLADI

14
0

Yassıköy (İasmos) Belediyesinin düzenlediği “14.Kiraz Festivali 20 Haziran 2014 Cuma akşamı yapılan açılış töreniyle başladı. Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı‘nın açılış konuşmasıyla başlayan Festival davetlilerin selamlama konuşmaları ve ardından da yerel müzik gruplarının ve Folklor ekiplerinin gösterileriyle devam etti.

Kiraz hasılatı döneminde yaşanan doğal afetler dolayısıyla üretimin bu yıl büyük ölçüde azalması ve zarar görmesi nedeniyle az da olsa Belediye Yönetimi tarafından protokolde yer alan yerli ve yabancı heyet üyelerine Yaka Bölgesinin meşhur ve kaliteli kirazı ikram edildi.

“14.Kiraz Festivaline T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Rodop Milletvekilleri Ahmet Hacıosman, Ayhan Karayusuf, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve Başkan Yardımcıları Ozan Ahmetoğlu, Hasan Hasan, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Eyalet Meclisine yeni seçilen üyeler Önder Mümin, Mustafa Katrancı ve Ahmet İbrahim, GTGB Başkanı Koray Hasan, Batı Trakya’da incelemelerde bulunan İnsan Hakları Azınlık Hakları Kuruluşları FUEN Başkanı Hans Heinrich Hansen ve MİDAS heyeti, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Toplu ve geniş bölgeden büyük bir kalabalık katıldı. Halkın büyük bölümünün tarla işlerinde olması nedeniyle katılım geç oldu ve gece geç saatlere kadar Mümin Ali’nin saz ekibiyle doyasıya eğlendiler. 

Batı Trakya’da incelemelerde bulunan İnsan Hakları Azınlık Hakları Kuruluşları FUEN Başkanı Hans Heinrich Hansen, sahneye gelerek halkı selamladı ve Batı Trakya’da bulunmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, insanın önce insan sonra da Yunan, Türk, Alman, Danimarkalı olduğunu dile getirdi. Kendilerine ikram edilen kirazlarla Danimarka’daki kirazları lezzet bakımından karşılaştırdı ve Yaka kirazının tadının mükemmlel olduğunu söyledi.

Törende Milletvekilleri Ahmet HacıosmanAyhan Karayusuf selamlama konuşması için kürsüye geldiler. Her iki Milletvekili de kiraz üreticilerinin bu yılki kayıplarına değindiler ve bir an önce gerekli işlemlerin ilerlemesi hakkında görüş bildirdiler.

Son olarak kürsüye selamlama konuşmasını yapmak üzere T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener geldi. Başkonsolos Şener konuşmasında, davetlerinden dolayı Belediye Başkanı İsmet Kadı ve Belediye Yöneticilerine, bölge halkına teşekkür etti ve yaklaşmakta olan Ramaz ayı’nı kutladı.  

Konuşmacılara Belediye Başkan Yardımcıları tarafından Festivale katılımlarından dolayı Yassıköy Belediyesinin plaketi takdim edildi. Yunanlı yetkililerden hiç birinin katılmaması ise bu yıl da dikkatlerden kaçmadı. Ancak Festivale sadece Yassıköy Belediyesi Muhalefet listesi Başkanı Kiriakos Amucas katıldı.

Yapılan protokol konuşmalarının ardındanBüyük Müsellim Kültür ve Folklor DerneğiMinik Kelebeklerve Saz grubu söyledikleri şarkılarla Türkülerle sanat ve kültür dalında gelecek için ümit verdiler. Dernek Başkanı Cevat Abdurrahman ise Saz gurubunun seslendirdiği bölgemize ait “Poşpoş Köprüsü” türküsü öyküsünün Büyük Müsellim Köyü ile büyük bağlantısı olduğunu izleyicilerle paylaştı.

Sırasıyla sahne alan Nota Müzik Okulu ekibi öğrencileri de seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılarla izleyicilerin beğenisini kazandılar.

Son olarak Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Folklor Grubu ile Mümin Ali’nin yönettiği Saz Ekibi sahne aldı. Folklor Grubu öğrencilerinin dansları izleyiciler tarafındanalkışlandı. Saz ekibi ise seslendirdikleri birbirinden güzel Rumeli Türküleri ile izleyicilerin beğenisini kazanmayı başardı.

Festivalin ikinci günüetkinlikler küçükler futbol dostluk maçıyla başlayacak. Yassıköy Belediyesi sınırları içerisinde faliyetlerini sürdüren iki Futbol Akademisi Panathinaikos ve Paok İasmu akademilerinde futbol öğrenen küçük yaş futbolcuları Bulatköy futbol sahasında saat 18:00 de karşı karşıya gelecekler.

Bu akşamki etkinlikler Bulgaristan’dan gelen Ömer Lütfi Kültür Derneği Folklor Ekibi’nin gösterisi, ardından Aşağıköy Güney Meriç Eğitim Kültür Derneği Folklor Ekipleri, Çepelli Çocuk Kulübü’nün gösterisi, Ziyan Konseri, ve son olarak da Eylemnaz konseriyle son bulacak.

“14.Kiraz Festivali”Pazar günü çeşitli etkinliklerle sona erecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here