Ana sayfa Batı Trakya Haberler YAKA BÖLGESİ 12. KİRAZ FESTİVALİ BAŞLADI

YAKA BÖLGESİ 12. KİRAZ FESTİVALİ BAŞLADI

11
0

Yassıköy Belediyesine bağlı Bulatköy’deki festival alanında 12 yıldır düzenlenen kiraz festivaline bu yıl da yoğun katılım vardı.

Festival çerçevesinde düzenlenen kültürel etkinliklerde Gümülcine Türk Gençler Birliği Folklor Ekibi, Gümülcine Türk Gençler Birliği Saz Ekibi müzik korosu, Gölge Sakinleri Grubu, Domuruköy Azınlık Kültür ve Folklor Ekibi ile halk oyunları ekiplerinin gösterileri yer aldı.

Kiraz Festivali’nin açılış konuşmasını Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı yaptı. Kadı konuşmasında; bölgede yetiştirilen kirazın önemine değinerek, bu pazarın ülke dışına da taşınılmasını ve bu amaçta çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Daha sonra Rodop Pasok Miletvekili Ahmet Hacıosman da yapmış olduğu konuşmasında bu festivali düzenleyen ve kirazın tanıtılmasına katkıları olan herkese teşekkür etti. Hacıosman ayrıca doğal afet sebebiyle zarar gören kiraz üreticilerinin haklarını aramak için mücadele edeceğini ifade etti.

Rodop Siriza Milletvekili Ayhan Kara Yusuf da konuşmasında azınlığın tarıma dayalı bir toplum olduğunu ve azınlık olarak çok zor günlerden geçtiğimizi belirterek, doğal afet nedeniyle zarar gören kiraz üreticilerinin zararlarının giderilmesi için parti olarak girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

İskeçe Siriza Milletvekili Hüseyin Zeybek de konuşmasında bu kiraz festivalin amacına ulaştığını, bu arada doğal afet nedeniyle zarar gören kiraz üreticilerinin kaybının kendilerini üzdüğünü belirtti. Hüseyin Zeybek ayrıca buradaki kooperatifin çalışmalarını başarılı bulduğunu aynı şekilde tütünün de uluslararası pazarlarda yer bulmasını arzu ettiğini söyledi.

Eyalet Başkan Yardımcısı İrfan Uzun da Bölge Başkan Meclisi adına herkesi saygıyla selamlayarak başladığı konuşmasında bu etkinliğin kirazın dünyaya tanıtılması açısından önemli bulduğunu ifade etti.

Sabık Milletvekili İlhan Ahmet de konuşmasında bu kiraz festivalinin mimarı Erdoğan Sait tarafından başladığını, bu festivalin yapılmasında asıl amacın kirazın ekonomik değer kazanmasına katkı sağlamak olduğunu belirterek, son günlerde kirazlarda meydana gelen zararın tanzim edilmesinin, üreticilerin en doğal hakkının olduğunu ifade etti.

Gümülcine Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Devecioğlu da konuşmasında yaka kirazının önemine değinerek, bu kirazın artık tescil edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç da kiraz festivalinde yapmış olduğu konuşmasında, geçtiğimiz hafta Türkiye’de bulunduğunu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, yurt dışına çıkacak olan Büyükelçiler için devlet katında bir kabul töreni olduğunu bu çerçevede Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Batı Trakya halkına selamlarını gönderdiklerini söyledi. Sayın Mustafa Sarnıç konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bizleri bu akşam buraya davet eden Kiraz Festivali Düzenleme Komitesi’ne bu çerçevede sayın İsmet Kadı’ya ve bu etkinliğin düzenlemesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunuyorum. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu festival en iyi şekilde gerçekleştirilecektir. Bölgenin ekonomik değerlerin tanıtılması bakımından bu festivalin çok önemli bir misyonu yerine getirdiğini düşünmekteyim. Bu itibarla etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen, katkıda bulunan, sponsor olan, desteğini esirgemeyen gerek tüm yerel idarecilere, gerekse işadamlarına şükranlarımı sunmak isterim. Yunanistan’ın ekonomik bir krizden geçtiği hepimizin malumu olduğunu bunu herkes ifade ediyor.

“Biz her zaman bölge ülkeleri arasında işbirliğini, dostluğunu ve iyi komşuluk ilişkilerini savunduk, bundan sonra da bu politikamız aynı şekilde sürecektir.”

Burada ülke çapında yapılacaklar olduğu kadar, Batı Trakya bölgesi açısından da bölgenin bu krizden en az etkilenmesi için harekete geçilmesi gereken araçların iyi düşünülmesi ve iyi değerlendirilmesi gerekir. Unutmayalım ki, iki ülke komşudur. Biz her zaman Türkiye ile Yunanistan arasında ekonomik işbirliğinin gelişmesi için elimizden geldiğince çalışmalarda bulunduk ve bulunuyoruz. Benim gözlemim ekonomik açıdan başta tarım olmak üzere çok verimli alanlara sahip olduğu yönündedir. Tarım, turizm, ticaret, yatırım, balıkçılık, sınır ötesi işbirliği, bunlar hakikaten iyi işletilebildiği takdirde bu bölgenin kalkınması için çok yararlı olabilecek mekanizmalardır. İnşallah bu tür etkinlikler sayesinde bu bölgenin kalkınması için hep birlikte gayret göstermeliyiz. İnanıyorum ki bu bölgenin dinamikleri harekete geçirilebilirse ve bu potansiyel iyi işletilebilirse kriz bu bölgede kendini en az hissetirebilecek bir etki bırakacaktır. Önümüzdeki hafta yapılacak olan seçimlerde herkese başarılar diliyorum. Bu seçimlerin huzur, sükun ve barış içersinde geçmesini diliyorum. Oluşaçak olan yeni hükümet, inaıyorum ki Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişmesine aynı kararlılıkla katkıda bulunacaktır. Biz her zaman bölge ülkeleri arasında işbirliğini, dostluğunu ve iyi komşuluk ilişkilerini savunduk, bundan sonra da bu politikamız aynı şekilde sürecektir. Etkinlik boyunca faaliyette bulunan herkese başarılar diliyorum.”

Son olarak İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz de yapmış olduğu konuşmasında bütün festivallerin genel amacının dostlukların biraraya getirmek olduğunu, bu festivalin amacına ulaşarak kiraz ürünün bütün dünyaya tanıtılmasını arzu ettiğini dile getirdi.

Kiraz festivaline başta Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç olmak üzere Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Çukal, azınlık milletvekili adayları Ahmet Hacıosman, Ayhan Kara Yusuf, İlhan Ahmet, Hüseyin Zeybek, BAKEŞ Başkanı Cemil Kabza, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Kadın Kolları Başkanı Necla Çavuş, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, Eşitliğe İlk Adım Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu, Eyalet Meclis Üyeleri İrfan Uzun ve Ercan Hüseyin, diğer azınlık yerel yöneticileri ve Türkiye’den bir grup heyet katıldılar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here