Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ULUSLARARASI VE İKİLİ ANTLAŞMALARA GÖRE AZINLIK EĞİTİMİ ÖZEL VE ÖZERKTİR

ULUSLARARASI VE İKİLİ ANTLAŞMALARA GÖRE AZINLIK EĞİTİMİ ÖZEL VE ÖZERKTİR

12
0

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK), Gümülcine Celâl Bayar Azınlık Orta Okulu ve İskeçe Azınlık Orta Okulu’na kayıt yaptıran öğrenci sayısının belli bir rakamın üzerine çıkması halinde, öğrencilerin söze konu okullara kurayla alınacağı haberlerinin duyulması üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

 

AÇIKLAMA

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu olarak,

Gümülcine Celâl Bayar Azınlık Orta Okulu ve İskeçe Azınlık Orta Okulu’na kayıt yaptıran öğrenci sayısının belli bir rakamın üzerine çıkması halinde, öğrencilerin söze konu okullara kurayla alınacağını basından hayretle öğrenmiş bulunuyoruz.

Belirtmek isteriz ki, bu tip uygulamalar, zaten her geçen gün kötüleştirilmekte olan Azınlık eğitimine vurulmaya çalışılan darbelerden bir tanesidir.

Eğitim yetkilileri şunu çok iyi bilmelidirler ki, çeşitli bahanelerle Azınlık eğitimini yok etmeye çalışmak, çocuklarımızın devlet okullarına kayıt olmalarını sağlamaya çalışmak, demokrasinin beşiği ülkemiz Yunanistan yetkililerine yakışmamaktadır.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu olarak yetkililere birkez daha hatırlatmak isteriz ki, Uluslararası ve ikili antlaşmalara göre Azınlık eğitimi özel ve özerktir dolayısıyla bu tür keyfi uygulamalara açık değildir, burada asıl yapılması gereken Azınlık kurumlarınca yapılan Azınlık okulu açma taleplerine bir an önce olumlu cevap vermektir.

Ayrıca Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı mensuplarına hatırlatmak isteriz ki, Devlet okulların da Azınlık çocuklarına yönelik yapılan Din dersi seçmeli bir derstir ve bu derse katılmak kesinlikle zorunlu değildir.

Bu konunun da veliler tarafından dikkate alınacağına ve gerekli hassasiyetin gösterileceğine inancımız tamdır.

 

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI DANIŞMA KURULU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz