Ana sayfa Haberler “TÜTÜN ÜRETİCİSİNİN PARASI ETKİNLİKLERE DAĞITILAMAZ”

“TÜTÜN ÜRETİCİSİNİN PARASI ETKİNLİKLERE DAĞITILAMAZ”

17
0

Trakya Tütüncüler Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Bilal Mustafa kooperatifin bütçesindeki paranın bazı azınlık etkinliklerine bahşiş olarak dağıtıldığını, hatta şahsi kişilere bile aynı kasadan ödemeler yapıldığını dile getirdi. Halbuki bunun böyle olmaması gerektiğini söyleyen Bilal Mustafa, söz konusu etkinliklere destek verilecekse bu paranın şahsi olarak, yani kurul üyeleri tarafından karşılanması gerektiğini ifade etti.

Konuyla ilgili olarak BİRLİK gazetesine özel açıklamalarda bulunan yönetim kurulu üyesi Bilal Mustafa şunları söyledi: “21 Ağustos 2013 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısında, değişik konular kapsamında gündeme alınan “Batı Trakya’da yapılan kültürel etkinliklere parasal yardım” konulu görüşmede daha önce sayın Başkan Esat Hüseyin’in bu parasal yardımın yönetim kurulu üyelerince karşılanacağını söylemiş, fakat buna bazı yönetim kurulu üyeleri şiddetle karşı çıkarak, oylamaya sunulmasını talep ettiler. Yapılan oylama sonucunda 5’e karşı 2 oyla, bu kültürel etkinliklere yapılan masrafların kurum tarafından ödenmesine oy çokluğuyla karar verildi. Yapılan parasal yardımlar şu şekildedir: Kalfa Festivali’ne 200 Evro, Genç Akademisyenler Topluluğu’na 200 Evro, Seçek Panayırı’na 100 Evro ve Alantepe Panayırı’na 100 Evro.

“Özel düğünlerde verilen bahşiş paraları bile bu kurumun kasasından çıkmış”

Bu yönetim kurulu üyelerin bu kurumdan bir maaşa sahip olmalarına rağmen, bu gibi masrafları yine kuruma yüklediler. Dile getirilen bir diğer konu da daha önceki yönetimler tarafından özel düğünlere bile verilen hediyelerin kurum tarafından ödendiği belirtildi. Mesela Ahmet aganın ya da bir Mehmet aganın düğününe verilen paraları bile, kuruma havale etmişler.

Ben bu kurumun bir yönetim kurulu üyesi olarak, bu tip davranışları kabul edilemez olarak görüyorum. Tütün üreticisinin parası etkinliklere dağıtılamaz. Sonuçta bu yönetim kurulu üyelerinin belirli bir gelirleri var. Bizler yaklaşık olarak 9 aydan beri bu görevdeyiz, bize çıkan masraflar kişi başına 85’er Evro’dur. Ama ne yazık ki bu parayı ödemekten kaçınılıp, bu masraflar kurumun kasasından karşılanıyor. Sonuç itibariyle bu para maalesef tütün üreticisinin cebinden ödenmiş olacak.”

Bu durumun oylamaya sunulmasını ve kurumun kasası tarafından ödenmesini isteyen yönetim kurulu üyesi Sirkeli köyünden Mustafa Mustafa’nın olduğunu ifade eden Göksel Bilal Mustafa oy dağılımının da şu şekilde olduğunu belirtti:

Hamdi Hasan: Hayır

Bilal Mustafa Göksel: Hayır

Hüseyin Salim: Evet

Mustafa Mustafa: Evet

Hüseyin Erdinç: Evet

Molla İbram Mustafa: Evet

Esat Hüseyin: Evet

Diğer yandan üye Bilal Mustafa Göksel, Başkan Esat Hüseyin’in ‘Evet’ yönünde kullandığı oyun istemeyerek ve çoğunluğun evet demesi ile alakalı olduğunun ifade etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here