Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “TÜRKİYE, BARIŞ HAREKATIYLA ENOSİS’E GEÇİT VERMEYECEĞİNİ, KIBRIS TÜRKÜ’NÜN YALNIZ OLMADIĞINI GÖSTERMİŞTİR”

“TÜRKİYE, BARIŞ HAREKATIYLA ENOSİS’E GEÇİT VERMEYECEĞİNİ, KIBRIS TÜRKÜ’NÜN YALNIZ OLMADIĞINI GÖSTERMİŞTİR”

29
0

T.C.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias’ın 20 Temmuz Barış Harekatına ilişkin mesajına cevap verdi. Müftüoğlu, “Türkiye, garantör olarak, Barış Harekatıyla o gün dünyaya Enosis’e geçit vermeyeceğini, Kıbrıs Türkü’nün yalnız olmadığını göstermiştir” diyerek cevap verdi.

Dışişlerinin yazılı cevabı:

“Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43. Yıldönümüne ilişkin olarak bugün yayınladığı mesajındaki ifadeleri kabul edilemez.

Sayın Başbakanımızın bugün Lefkoşa’da Özgürlük ve Barış Bayramı kutlamalarında bir kere daha vurguladığı üzere, Barış Harekatı, Türkiye’nin uluslararası antlaşmalardan doğan hak ve yükümlülükleri çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Harekat ile Türkiye adada yaşanan acılara son vermiş ve bir daha tekrarlanmamasını teminat altına almıştır.

Türkiye, garantör olarak, Barış Harekatıyla o gün dünyaya Enosis’e geçit vermeyeceğini, Kıbrıs Türkü’nün yalnız olmadığını göstermiştir.

Türkiye, Yunanistan Dışişleri Bakanının mesajında dile getirdiği Kıbrıslı Rumlarla ortak yürütecekleri mücadelenin Kıbrıs Türkünün varlık ve özgürlüğünü hedef almasına izin vermeme kararlılığını korumaktadır.

GKRY Parlamentosunun Enosis konusunda aldığı karar, Yunanistan’ın çözüm müzakerelerinde GKRY ile birlikte güvenlik ve garantiler konusunda izlediği tutum ve Yunanistan Dışişleri Bakanının bu son açıklaması Kıbrıs konusunda karşımızdakilerin gerçek niyetlerini ortaya koymak bakımından dikkat çekicidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz