Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRKLER TAŞOZ ADASI’NA ÇIKARMA YAPTI

TÜRKLER TAŞOZ ADASI’NA ÇIKARMA YAPTI

13
0

Türk turistler Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla Taşoz (Thassos) adasına çıkarma yaptı. Ağırlıkla İstanbul’dan gelen Türk turistlerin bıraktığı para Taşoz adasında Yunanlı esnafın yüzünü güldürdü.

Feribotlar, Taşoz adası yollarında Türk plakalı araçların yoğunluğu dikkat çekti. Adadaki otellerde nerdeyse yer bulmak imkansızdı. Tavernalar doldu taştı, eğlence yerleri canlandı. Bayram tatili dolayısıyla Türk turistler adada yaşanan ekonomik krize canlılık getirdi ve Yunanlı esnaf da bayram yaptı.

Türk turistlerin yoğun olarak özellikle gidip görmek istedikleri küçük bir koy vardı. Türklerin gözünde ün kazanan bu küçük koy’un ismi Salliara.

Keramoti’den Thassos Limena kasabasına feribotla geçilmesinin ardından yaklaşık 5 kilometrelik bir mesafede bulunan koy anlaşılan Türk turistlerin büyük ilgisini çekmiş.

Birlik gazetesi olarak bu koy hakkında gidip bir araştırma yaptığımızda adada yaşayanların söylediklerine ve iddia etkiklerine göre, bu koy bir mermer ocağına yakın ve mermer kalıntılarıyla mermer tozunun denize döşenmesiyle denizin suyu masmavi bir renk almış. Denize doldurulan küçük mermer kırıntıları ise zamanla sudaki sürtüşmeyle yapay bir sahil oluşturmuş. Küçük mermer çakılları bu küçük koya değişik bir güzellik katmış. Ama gelin görün kü yer bulmanız neredeyse imkansız.

Limena’dan Saliara koyuna ulaşmak için mermer ocaklarına giden yolu kullanmanız gerekiyor. Yol toprak olup çukurlu ve kötü bir durumda olması sebebiyle ulaşım biraz telaşlı. Hele hele aracı yeni olanlar için yol adeta bir toz bulutu. Bu yoldan gidip geldikten sonra aracınızı muhakkak bir yıkama ve temizleme işinden geçirmeniz şart, aksi takdirde aracınızı tanıyamayabilirsiniz.

Koyda tek bir kafe var. Kafede yaklaşık 10 kişi çalışıyor. Bu kafede çalışan İskeçe’li Yunanlı bayanın söyledikleri ise Türk turistlerin bölgenin turizmine yaptığı müthiş katkıyı anlamaya yetip artıyor. Hani derler ya, “paranın dini, imanı, milliyeti olmaz, para paradır” işte işin içine para girince olumsuz düşünceler  ve düşmanlıklar geri planda kalıyor.

Video 1 izle:  http://www.dailymotion.com/video/x12yah9_thassos-saliara-roportaj-1_news

Video 2 izle: http://www.dailymotion.com/video/x12ybc1_thassos-saliara-roportaj-2_news

Video 3 izle: http://www.dailymotion.com/video/x12ybky_thassos-saliara-1_news

Video 4 izle: http://www.dailymotion.com/video/x12ybyo_thassos-saliara-2_news

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz