Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK KADIN PLATFORMU ROMANYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ DÜZENLEDİ

TÜRK KADIN PLATFORMU ROMANYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ DÜZENLEDİ

27
0

Batı Trakya Türk Kadın Platformu 30 Haziran 2 Temmuz tarihleri arasında Romanya’ya kültür gezisi düzenledi.

Batı Trakya Türk Kadın Platformu 30 Haziran – 2 Temmuz 2017 tarihleri arasında Romanya – Tuna Kültür Gezisi gerçekleştirdi. Kadın Platformu çatısı altında yer alan kadın dernekleri ve kadın kolları temsilcilerinden oluşan 30 kişilik bir heyet 3 gün boyunca Romanya’nın Köstence, Galati, Tulçe, İshakça ve İbrail bölgelerinde ziyaretlerde bulundu.

T.C. Gümülcine Başkonsolosunun eşi sayın Hülya AKINCI’nın katılımlarıyla gerçeleşen gezinin ilk durağı Köstence şehriydi.

Burada heyet, T.C. Köstence Başkonsolosunun eşleri sayın Özlem SERTEL, Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Teşkilatı Başkanı Melek AMET ve Yönetim kurulu üyeleri Duriye Akkoyun, Kadriye Feyzulla, Romanya Demokrat Türk Birliği Galati şube Başkanı ve Aşağı Tuna Araştırma Geliştirme Eğitim ve Türk Kültür Merkezi Başkanı Gülten ABDULA, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokratik Birliği Kadın Teşkilatı Başkanı Türkan BARİ ve yönetim kurulu üyesi Muazzes MEMET, RMTTDB kadın teşkilatı eski başkanı Sevim MUSTAFA, Türk İş Adamları Derneği Kadınlar Kolu Başkanı Yasemin UYSAL ve Öğretmen Edebiyatçı Yazar Emel EMİN tarafından karşılandı.

Hep birlikte yenen öğle yemeğinin ardından T.C. Köstence Başkonsolosu Uygar Mustafa SERTEL beyefendi makamında ziyaret edildi. Ziyaretin ardından Köstence’nin tarihi ve turistik mekanları gezildi.

1 Temmuz Cumartesi günü  heyet Köstece’den Babadağ’a hareket etti. Burada Sarı Saltuk Baba Türbesi ziyaret edildi. Ardından Gazi Ali Paşa Camii ve Türbesi ziyaret edilerek tarihçeleri hakkında bilgi edinildi. Daha sonra, Tulçe yolu üzerindeki Yenisala Kalesi gezildi. Tulçe’ den başlayarak Tuna nehri deltasında gerçekleştirilen  tekne turunun ardından İshakça’ ya geçildi. İshakça’ da Mahmut Yazıcı Camii ile İshak Baba Türbesi ziyaret edildi. Dobruca’dan TUNA Nehri üzerinden Galati’ye (eski adıyla Kalas’a) geçildi. Gece kısa bir şehir turu gerçekleştirildi.

 2 Temmuz Pazar günü Galati’de Romanya Demokrat Türk Birliği Galati şubesi ziyaret edildi. Başkan Gülten Abdulla ile görüş alışverişinde bulunuldu. Ardından İbrail kasabasındaki I. Dünya savaşında şehit düşen askerlerinin yattığı Türk şehitliği ziyaret edildi. Şehitlik ziyaretinin ardından Batı Trakya’ya hareket edildi.

Batı Trakya Türk Kadın Platformu adına

Platform Sözcüsü

Sibel Osmanoğlu

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz