Ana sayfa Batı Trakya Haberler TÜRK GAZETECİ YUNANİSTAN’DAN SİYASİ SIĞINMA TALEBİNDE BULUNDU!

TÜRK GAZETECİ YUNANİSTAN’DAN SİYASİ SIĞINMA TALEBİNDE BULUNDU!

27
0

Bir Türk gazetecinin Yunanistan’dan siyasi sığınma talebinde bulunduğu iddia edildi.

Yeni Yaşam Gazetesi’nde görevli bir Türk gazetecinin, Ocak ayının ikinci haftasında, Meriç Nehri’ni kaçak yollardan geçerek Ferecik bölgesinde sınır devriyesi yapan polislere teslim olduğu iddia edildi.

İlk olarak polislerce Ferecik (Feres) polis merkezine götürülen gazeteci burada ifadesi alındıktan sonra, kaçak geçiş yapanların ilk olarak karşılandığı ve sayım kaydının yapıldığı Kumçiftliği’ndeki (Orestiada) polis karakoluna sevk edildiği belirtiliyor.

Gazetecinin burada siyasi sığınma sebebi ile ilgili sorgusunda, Türkiye’de 8 yıl hapse mahkum olduğunu ve bu sebeple de kaçak yollardan Meriç Nehri’ni geçerek Yunanistan’a geçtiğini ifade ettiği belirtilirken, buradan da Avrupa ülkelerinden birine gitmek istediğini söylediği ifade ediliyor.

Bunun üzerine derhal Dedeağaç’ta (Aleksandrupolis) bir Avukatın devreye girmesiyle, iltica hakkı verilmesi için gerekli işlemlerin hızla yapıldığı bir sırada, Türk gazeteci ile Uluslararası Gazeteciler Birliği’nin yakından ilgilendiğini ve derhal devreye girerek konuyu araştırmaya başladığı belirtiliyor.

Son olarak Kumçiftliği’nde tüm gerekli dilekçe bilgileri hazırlandıktan sonra gazetecinin serbest kaldığı ve ilk olarak Dedeağaç’tan Atina’ya seyahat ettiği ifade ediliyor.

Tüm bu olayın çok titizlikle ve gizlilik içerisinde yapıldığı ise akıllara türlü soru işaretlerini getiriyor. Gazeteci’nin serbest kaldıktan ve Atina’ya gittikten sonra Yunanistan’ı terk edip etmediği ise şu ana kadar netlik kazanmadı.

 

 

proto thema

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here