Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TOPRAK SAMSUN’A TESLİM EDİLDİ

TOPRAK SAMSUN’A TESLİM EDİLDİ

19
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Selanik’ten Atatürk’ün doğduğu evden alınan ve bu yıl 28. düzenlenen “Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu” kapsamında resmi törenle İpsala’da teslim aldığı toprağı, bu gün Samsun’da düzenlenen “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” törenleri sırasında Samsun Valisi İbrahim Şahin’ne teslim etti.

Samsun’daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin ile birlikte Batı Trakya Camiasını temsilen, BTTDD Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük, İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur, Batı Trakya Sağlık, Eğitim Vakfı Başkanı Selahattin Yıldız ve BTTDD İzmit Şubesinden yaklaşık 70 üye katıldı.

Sabah 08.30’da Atatürk Anıtına Çelenk konulması ile başlayan törenlere katılan ekip, devamında saat 10.00’da başlayan resmi törene katılarak Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evden getirilen ve İpsal’ada teslim alındıktan sonra bu yıl son günlerde yaşanan terör olaylarında şehit olan yaklaşık 400 Mehmetçik anısına Samsun yolunda, Çanakkale Şehitliği ziyaret edilerek belli bir süre orada saklanan toprağı, teslim sırasında Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin ” Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evden alınıp, Genel Başkanı olmaktan şeref duyduğum Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına resmi törenle Edirne Valiliğinden teslim aldığımız bu kutsal emaneti sizin nezaretinizde genç sporcu arkadaşlara teslim etmekten onur ve şeref duyuyoruz, arz ederim” diyerek, Samsun Valisi İbrahim Şahin’e teslim etti.

Toprak teslim töreni esnasında ayrıca Batı Trakya Türkleri Dayanışma Dernekleri adına hazırlanan plaketi Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük ve İskeçe Saat Kulesinin resmini içeren tabloyu da İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur Samsun valisine takdim etti.

Yapılan gösteriler sonrası törenin sonlanması ile ekip Tekkeköy’e geçerek burada Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evi temsilen yapılan Atatürk evini ziyaret etti. Ziyaret sırasında müze müdürüne, ziyaret anısına plaket takdim edildi.

Müze ziyareti sonrası ekibe, ilçede yaşayanların neredeyse büyük çoğunluğunu Lozan Mübadillerinin oluşturduğu Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar tarafından bir yemek verildi. Yemeğe son dakika çıkan önemli bir toplantı sebebi ile katılamayan belediye başkanına iletilmek üzerede, belediye adına katılan başkan yardımcısına bir plaket takdim edildi.

Daha sonra Bandırma vapurunu ziyaret eden Batı Trakya ekibi dönüş yoluna geçti.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz