Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TEKİRDAĞ MÜFTLÜĞÜ BATI TRAKYA’YA DA ULAŞIYOR

TEKİRDAĞ MÜFTLÜĞÜ BATI TRAKYA’YA DA ULAŞIYOR

22
0

Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen, Tekirdağ’da yapımı devam eden 100 yataklı Erkek Yatılı Hafızlık Kuran Kursu’nda yetişecek öğrencileri Balkanlar’a göndererek Balkanlar’ın imam ve hafız sorununu çözmek istediklerini söyledi.

Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen, Müftülüğün çalışmaları hakkında bilgi verdi. Müftü Gürlen, Bulgaristan, Yunanistan ve Batı Trakya’daki hocaların dini ve kıraat yönünden üst seviyelere çıkmaları için gerekli eğitimleri verdiklerini söyleyerek, “3 binin üzerinde öğrencimiz var. Bunlar Kuran Kurslarında okumakta. Bu bölgelerin ayrı özelliği var. Birçoğu Bulgaristan’dan, Batı Trakya’dan, Arnavutluk’tan, Makedonya’dan göç ederek buraya gelmiş insanlar. Bunların dini yönden desteklenmesi lazım. Balkanlara sınır olduğumuzdan Bulgaristan, Yunanistan, Batı Trakya ile de biz ilgileniyoruz. Batı Trakya’da yapılan bütün dini etkinliklere katılmaya çalışıyoruz. Bulgaristan’da olan dini merasimlere katılmaya çalışıyoruz. Bulgaristan’daki imamları, müezzinleri bizim eğitim merkezine getiriyoruz. Tekirdağ Diyanet Eğitim Merkezi’nde bir aylık hizmet içi eğitim veriyoruz. Yalnızca Tekirdağ değil bizim hizmetimiz sınır ötesine de ulaşıyor, ulaşmak zorunda. Mesela Bulgaristan’da cami var, imam yok. İmamlar dini bakımdan, kıraat bakımından zayıf. Buradan hoca göndererek onları destekliyoruz. Bulgaristan’daki din görevlilerini burada eğitiyoruz” dedi.

“4 TANE HAFIZLIK KURSU AÇTIK”

Tekirdağ’da hafız sayısını artırmak için kurs açtıklarını belirten Gürlen, “Tekirdağ’da 4 tane hafızlık kursu açtık. Bunların 3 tanesi erkek öğrencilere eğitim verecek, 1 tanesi de bayan öğrencilere eğitim verecek. Hafızları yetiştirirken bir taraftan da İmam Hatip Lisesi’ne dışarıdan devam ettiriyoruz. Diplomayla hafız olduğu için avantajı olup görev alıyor. Halka dini konularda yardımcı olmak, dini konularda halkı aydınlatmak müftülüklerin ilk görevidir. Tekirdağ merkezde 60’ın üzerinde Kuran Kursumuz var. Nerede okunabilecek yer buluyorsak orada Kuran Kursu açmaya çalışıyoruz. Köyde, beldede nerede yer bulabiliyorsak orada geçici Kuran Kursu açmaya çalışıyoruz. Köylerimize kadar Kuran hizmetini ulaştırmayı başardık” şeklinde konuştu. .

“BALKANLAR’A HAFIZ GÖNDERMEK İSTİYORUZ”

100 yataklı Erkek Yatılı Hafızlık Kuran Kursu tamamlandığında hem Balkanlar’ın hem de Tekirdağ’ın hafız ihtiyacının önemli ölçüde giderileceğini ifade eden Gürlen, binanın bir an önce tamamlanabilmesi için hayırsever iş adamlarının yardımına ihtiyaç olduğunu belirterek, “100 yataklı, 9 bin metrekarelik Müftülük Hizmet Binası ve 100’e yakın öğrenci barındırılacak Erkek Yatılı Hafızlık Kuran Kursu yaptırmaya çalışıyoruz. İmam sıkıntısı olan Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Üsküp’e eleman göndermek istiyoruz. Şu anda inşaat devam ediyor. Maddi anlamda desteğimiz az olduğu için maalesef bitiremiyoruz. Bu binanın tamamlanması için hayırsever iş adamlarından yardım bekliyoruz” ifadelerini kaydetti.

Görevlilerin hizmet içi eğitimlerine önem verdiklerini dile getiren Gürlen, “Namık Kemal Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi’nin açılması ilmi yönden müftülük çalışanları için avantajlı bir durum. Kuran’ı zayıf olan bir tane hocamız kalmadı. Hepsi belirli seviyede kıraatı almış şu anda çok güzel Kuran okuyan hocalarımız var. Eğitim merkezimizde Hafız Abdullah Boz hocamız onlara 4 sene boyunca Kuran ve kıraat dersi verdi” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz