Ana sayfa Batı Trakya Haberler T.C. GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSU İLHAN OSMAN ŞENER İLK ZİYARETİNİ GÜMÜLCİNE SEÇİLMİŞ MÜFTÜLÜĞÜ’NE GERÇEKLEŞTİRDİ

T.C. GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSU İLHAN OSMAN ŞENER İLK ZİYARETİNİ GÜMÜLCİNE SEÇİLMİŞ MÜFTÜLÜĞÜ’NE GERÇEKLEŞTİRDİ

10
0

Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu İlhan Şener nezaket ziyaretleri çerçevesince ilk ziyaretini, 11 Temmuz 2012 tarihinde Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’e gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet de hazır bulundu. Başkonsolos İlhan Şener burada yapmış olduğu konuşmasında, ilk ziyaretini soydaşların manevi önderine gerçekleştirdiğini ifade etti.

 

İlhan Osman Şener: “Kendisi Azınlık davasına yıllarını vermiş ve bu uğurda hapiste yatmış bir büyüğümüzdür”

 

Sayın İlhan Şener konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Büyükelçimizin de dediği gibi soydaşlarımızın üç saç ayağı var; müftüler, görevdeki milletvekilleri ve seçilmiş Belediye Başkanları. Çünkü bunlar soydaşlarımızın hür iradesini yansıtıyor. Bunların üçü arasında elbette ki müftülerimizin konumu çok farklı; bilhassa Gümülcine müftümüzün ki biz kendisini soydaşlarımızın manevi önderi olarak görüyoruz. Kendisi Azınlık davasına yıllarını vermiş ve bu uğurda hapiste yatmış bir büyüğümüzdür. Bu kabulden dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum.”

Başkonsolos İlhan Şener son olarak Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçisi Kerim Uras’ın İbrahim Şerif’e olan selamlarını iletti.

 

İbrahim Şerif: “Biz dini ve milli özelliklerimizi Anavatan’ımızdan alıyoruz, Türkçe düşünüyoruz ve Türkçe konuşuyoruz”

 

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif de yapmış olduğu konuşmasında Başkonsolos İlhan Şener’e hoş geldiniz diyerek, yeni görevinde başarılar diledi. Müftü İbrahim Şerif şunları söyledi:

“Uzun zaman, belki de yıllarca aynı sofralara oturacağız, aynı konularla sevineceğiz, aynı konularla üzüleceğiz. İnşallah üzüntüler değil de sevinçler daha çok olur. Bugün yapılan bir nezaket ziyaretidir. Biz de bu ziyaretlerinden memnunuz ve güzel sözlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Aynı fikirleri  paylaşıyoruz. Batı Trakya’da önemli kurumlar var. Bunlardan bir tanesi de müftülük kurumu. Bu kurum halkın verdiği mücadeleler sonucunda meydana gelmiştir. Biz müessese olarak hep birlikte çalışmaya hazırız. Amacımız Azınlığımızı dini yönden düzeltmek, ahlâklı insanlar yetiştirmek. Tabii ki biz Türk Milleti’ndeniz. Türkçe konuşuyoruz. Biz dini ve milli özelliklerimizi Anavatan’ımızdan alıyoruz, Türkçe düşünüyoruz ve Türkçe konuşuyoruz. Bundan dolayı diğer dillerden dinimizi öğrenmemiz mümkün değil; her ne kadar Azınlık olsak dahi. Bundan dolayı Anavatan’ımızın buradaki Konsolosluğu çok önemli. Bu ziyaretin bize verdiği özel anlamıyla birlikte bir de yükü var. İnşallah, Rodop vilayetindeki 160 din görevlisi arkadaşımızla birlikte bunu omuzlayacağız ve hep birlikte götüreceğiz. İnşallah daha güzel günlerde buluşuruz.”

Ziyaret sırasında Başkonsolos İlhan Şener; Müftü İbrahim Şerif’e Osmanlı sanatını yansıtan birbirinden değerli hediyeler takdim etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here