Ana sayfa Batı Trakya Haberler İTB’DE “DOĞU İLE BATININ BULUŞTUĞU NOKTA: TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE OKUMA İMKANI” ETKİNLİĞİ

İTB’DE “DOĞU İLE BATININ BULUŞTUĞU NOKTA: TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE OKUMA İMKANI” ETKİNLİĞİ

24
0

İskeçe Türk Birliği Lokali’nde, Türkiye’de  Üniversite okumak isteyen öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İskeçe Türk Birliği Lokali’nde, Türkiye’de  Üniversite okumak isteyen öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Etkinliğe Üsküdar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Direktörü Emre ÜÇSULAR da katıldı. Etkinliği açılış konuşmasını  İskeçe Türk Birliği Eğitim Danışmanı Cemali TAHİR yaparak şunları ifade etti:

“2010 yılı öncesinde ÖSYM tarafından YÖS adı altında bir merkezi sınav yapılmaktaydı. 2011 yılı sonrasında ise merkezi sınav kalktı, onun yerine her üniversite kendi alım şartlarını belirleme hakkına sahip oldu. Yapılan değişiklik sonrası, hemen hemen her üniversite kendi YÖS sınavını yapmakta veya bir başka üniversitenin YÖS sınavını kabul etmektedir. Bazı üniversiteler ise, diploma notu ile öğrenci alımı yapmaya devam etmektedirler”.

Son olarak, Türkiye Bursları başvuru şartları ve süreçleri hakkında ilgili adaylara ayrıntılı bilgiler verdi.

Etkinliğin devamında, Üsküdar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Direktörü Emre ÜÇSULAR, “Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında akademik çalışmalar yürüten Üsküdar Üniversitesinin Tanıtımı ve Mesleki Olanaklar” başlıklı bir sunum yaptı.

Katılımcılara ayrıca, Holland Mesleki Tercih Envanteri Uygulama ve yorumlamaları da yapıldı. Etkinliğin sonunda, İskeçe Türk Birliği Başkanı Av.Ahmet KURT, Üsküdar Üniversitesi’ne, Eğitim Danışmanı Cemali TAHİR’e ve etkinliğe katılan tüm öğrencilere ve velilere teşekkür ederek, bundan sonraki eğitim hayatlarında başarılar diledi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here