Ana Sayfa Batı Trakya Haberler TARIM KALKINMA BAKANINA BÖLGE TARIMI VE HAYVANCILIĞINA YÖNELİK ÖNERİLER SUNDULAR

TARIM KALKINMA BAKANINA BÖLGE TARIMI VE HAYVANCILIĞINA YÖNELİK ÖNERİLER SUNDULAR

27
0

Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü, 13-14 Kasım 2017 tarihlerinde Gümülcine’de Chris&Eve otelinde gerçekleştirilen 6. Eyalet Kongresine katıldı. Ekonomi Bakanlığı ve Doğu-Makedonya Trakya Eyaletinin ortaklaşa düzenlediği ve üretimin yeniden düzenlenmesini konu alan kongreye Yunanistan Başbakanı sayın Aleksis Tsipras, birçok bakan ve yardımcıları konuşmacı olarak katıldılar.

Kongrede, geçtiğimiz Salı sabahı gerçekleştirilen bölge tarımı ve hayvancılığın kalkınması konulu oturumunda, Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanı Vaggelis Apostolu, Tarım Kalkınma ve Gıda Yedek Bakan Yannis Tsironis, Tarım Kalkınma ve Gıda Bakan Yardımcısı Vasilis Kokkalis ve Tarım Politikası ve Avrupa Fonları İdaresi Genel Sekreteri Haralampos Kasimis konuşmacı olarak yer aldı. Oturumun koordinatörlüğünü Tarım Ekonomisi ve Veterinerlik Eyalet Başkan Yardımcısı Nikos Efremidis yaptı.

Konuşmaların ardından oturuma katılanlara söz hakkı verildi ve bölge yetkilileri, kurum temsilcileri, üreticiler ve uzmanlar Bakana ve yardımcılarına sorular sordu, sorunları anlattı ve önerilerde bulundu. Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Asbaşkanı Kadir Hüseyin ve kurucu üyesi Bülent Salih söz aldılar ve bölge tarımının kalkınmasına yönelik Bakana önerilerde bulundular, özellikle de tütünde ve genel tarımda sulama altyapılarının oluşturulması ve sebzeciliğin kalkınmasına yönelik sebze pazarının kurulması gibi. Bunun yanında Bakana ve yardımcılarına Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsünün yazılı olarak hazırladığı bölgenin tütün ve genel tarımı, hayvancılığı için öneriler dosyasını teslim ettiler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz