Ana sayfa Batı Trakya Haberler TAPUSUZ EVLERE TAPUSUZ CEVAP

TAPUSUZ EVLERE TAPUSUZ CEVAP

23
0

SYRİZA milletvekilleri Ayhan Karayusuf, Hüseyin Zeybek ve Hristos Karagiannidis’in, tapusuz evlerle ilgili sundukları soru önergesine dört Bakanlıktan cevap gelmedi. Bu konu ile ilgili Milletvekili Ayhan Karayusuf’un basın bürosundan “Tapusuz Evlere Tapusuz Cevap” basın açıklamasıyla duyuruldu.

 

Tapusuz Evlere Tapusuz Cevap

18 Kasım 2014 tarihinde SYRİZA milletvekilleri Ayhan Karayusuf, Hüseyin Zeybek ve Hristos Karagiannidis,

  • Adalet, Şeffaflık ve İnsan Hakları Bakanlığı’na,
  • İçişleri Bakanlığı’na,
  • Maliye Bakanlığı’na
  • Makedonya-Trakya Bakanlığı’na

hitaben meclise “Rodop ilinde meskenlerin tapusuz olması ve bunun doğurduğu problemler” konulu soru önergesi sunmuşlardı.

SYRİZA milletvekilleri Ayhan Karayusuf, Hüseyin Zeybek ve Hristos Karagiannidis’in ortak soru önergesine 5 hafta sonra dört bakanlıktan üçünün vermiş olduğu cevaplar şu şekildedir.

  1. 1.Makedonya – Trakya Bakanlığı 7073 no’lu yazılı belgede konuyla her hangi bir ilgilerinin olmadığını belirterek, yukarıda adı geçen diğer bakanlıkların sorumlu olduğunu bildirmektedir.
  2. 2.İçişleri Bakanlığı cevap vermiş olduğu 1654/2014 no’lu yazılı belgede “Soru önergesinin muhatabı Maliye Bakanlığı’dır.” denmektedir.
  3. 3.Adalet, Şeffaflık ve İnsan Hakları Bakanlığı ise 12/12/2014 tarihli ve 850 no’lu yazılı cevabında, bölgemizdeki tapusuz ev ve arazilerin idare ve yönetim hukuku 3647/2008 kanunu ile Lozan Antlaşması’na istinat etmekte olduğunu, dolayısıyla soru önergesinin İçişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

 Bugüne dek soru önergemizle ilgili üç bakanlıktan (öyle görülüyor ki, Maliye Bakanlığı cevap vermek için acele etmemekte…) aldığımız yazılı cevapları karşılaştırdığımızda çelişkilerle dolu olduğunu ve bir cevabın diğeriyle bağdaşmadığını görmekteyiz.

Bugün, bizim için tapusuz mesken ve arazilerden Ortak Gayri Menkul Vergisi (ΕΝΦΙΑ) alınması ne kadar tuhaf ve tutarsız ise üç bakanlığın da sözkonusu soru önergemize vermiş olduğu cevaplar da bir o kadar tutarsız ve çelişkilidir. Bir bakanlık -deyim yerindeyse-  topu bir diğer bakanlığa atıyor ve kısır döngü yaratarak, mesele komik bir hal alıyor.

Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi Maliye Bakanlığı sözkonusu soru önergemize hala cevap vermemiştir. Vermesini bekliyoruz; öyle ki, vereceği cevapla hem soru önergemizi cevaplayan bu üç bakanlık arasındaki tutarsızlığı ortadan kaldıracağını hem de, soruna kalıcı bir çözüm getireceğini umuyoruz.

SYRİZA Rodop Milletvekili Ayhan Karayusuf – Basın Bürosu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here