Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SYRİZA: “BATI TRAKYA’DA ÇİFT DİLLİ ANAOKULLARI KURULMASI KONUSUNDA, EĞİTİM BAKANLIĞI NİÇİN HAREKETE...

SYRİZA: “BATI TRAKYA’DA ÇİFT DİLLİ ANAOKULLARI KURULMASI KONUSUNDA, EĞİTİM BAKANLIĞI NİÇİN HAREKETE GEÇMİYOR?

15
0

SYRİZA Partisi’nden 11 Milletvekili Batı Trakya’da Azınlık eğitimiyle ilgili Eğitim Bakanına soru önergesi sundu.

SORU ÖNERGESİ

Eğitim Bakanı’na,

Konu: Azınlık Çocuklarının Okul Öncesi Eğitimi

İlköğretime hazırlık sürecinde, tüm modern pedagojik çalışmalar kapsamında her çocuğun anaokula gitmesi gerekli görülmektedir.

2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren ülkemizde, devlet anaokullarında alt yapı eksikliği olmasına rağmen her çocuğun anaokula kaydını yaptırması zorunlu hale getirilmiş ve çocuklar öngörülen eğitim programını izlemek zorunda bırakılmışlardır.

Aradan geçen yıllar içinde, Batı Trakya’daki Azınlık çocuklarını da kapsayan bu mecburi anaokul eğitimi ile ilgili Azınlık çocuklarına yönelik hiçbir çalışma olmamış, iki dilli anaokulları kurulması için hiçbir adım atılmamıştır. Azınlık çocuklarına olan bu ilgisizlik, Azınlık çocuklarının anaokula kayıt olmalarını engellemekle beraber, aynı zamanda Azınlık eğitimi müfredatından farklı, tek dilde (Yunanca) öğrenim görmeleri Azınlık öğrencileri için kelimenin tam anlamıyla haksızlıktır. Bugün, çift dilli (Yunanca-Türkçe) eğitim veren Azınlık ilkokullarına kaydını yaptıracak çocuklar, okul öncesi mecburi eğitimlerini devlet anaokullarında, yalnız Yunan dilinde takip etmek zorunda bırakılmaktadır. Bu durum, kuşkusuz anti-pedagojik olduğu kadar, çocukların gerek anadillerini gerekse Yunan dilini öğrenmeleri konusunda da etkisiz bir yöntemdir.

Azınlık çocukları, Azınlık ilkokullarına kayıt yaptırma, Azınlık okullarında okuma ve bu okullardan mezun olma hakkına sahiptir. Bu nedenle, Eğitim Bakanlığı okul anaokul eğitimini zorunlu kıldığı andan itibaren Batı Trakya’da çift dilli anaokulların kurulmasını da sağlamalıydı.

  • Devlet, Azınlık eğitimine gereken ilgiyi göstermediği için,
  • Devlet, Azınlık eğitiminin yaşadığı sorunlara karşı ilgisiz kaldığı için
  • Azınlık eğitimi, tüm boyutuyla (sınıfsal, politik vs.) ele alınması gerektiği için,

Yukarıdakiler doğrultusunda sayın Bakana sorulur:

  1. Batı Trakya’da çift dilli anaokulları kurulması konusunda, Eğitim Bakanlığı niçin  harekete geçmiyor?
  2. Bakanlık, Batı Trakya’daki devlet anaokullarına anadili bilgisi, yüksek lisans, doktora gibi uygun eğitim ve öğretime sahip öğretmenlerin atanması aracılığıyla sorunun çözümüne yardımcı olacak mıdır?

Soruları yönelten milletvekilleri:

Ayhan Karayusuf

Hüseyin Zeybek

Afroditi Stambuli

Giannis Amanatidis

Tasos Kurakis

Konstantinos Barkas

Hristos Karagiannidis

İrini Agathopulu

Maria Kanellopulu

Theano Fotiu

Efi Georgopulu-Saltari

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz