Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “SOYDAŞLARIMIZIN TÜRKİYE’DE İZİNSİZ KALDIKLARI SÜRELERİN BİR DEFAYA MAHSUS CEZASI ALINMAYACAK”

“SOYDAŞLARIMIZIN TÜRKİYE’DE İZİNSİZ KALDIKLARI SÜRELERİN BİR DEFAYA MAHSUS CEZASI ALINMAYACAK”

17
0

Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bulgaristan ve Yunanistan göçmenlerinin ikamet sorunuyla ilgili, “Maliye Bakanlığı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yaptığı görüşmeler sonucu soydaşlarımızın izinsiz kaldıkları sürelerin bir defaya mahsus cezası alınmayacak, yeni düzenlenecek ikamet izinleri harçsız olarak düzenlenecektir” dedi.

Öztürk, yaptığı açıklamada, Bulgaristan ve Yunanistan’dan Türkiye’ye göç edenlerin ikametleriyle ilgili yaşadıkları problemin çözülmesi noktasında bir adım daha atıldığını aktardı.

Sivil toplum kuruluşlarından, Bulgaristan ve Yunanistan’dan göç edenlerden gelen şikayet ve talepler doğrultusunda ikamet tezkereleriyle ilgili çalışmaları sürdürdüğünü belirten Öztürk, şunları kaydetti:

“Bulgaristan ve Yunanistan’dan göç eden soydaşlarımızla ilgili geçenlerde yeni bir genelgeyle oturma izinleri kapsamı genişletilmişti. Türkiye’de geçen sürelerle ilgili cezalar alınacaktı. Maliye Bakanlığı ile bu konuda görüşmeler yapılarak sonuca ulaşıldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Bulgaristan ve Yunanistan’dan göç eden soydaşlarımızın Türkiye’de geçen süreleriyle ilgili geçmişe yönelik cezaların alınmaması ile ilgili olumlu dönüş olduğunu belirtti. Genelge, birkaç gün sonra illere gönderilecek.”

Düzenlemenin içeriğiyle ilgili de bilgi veren Öztürk, şöyle devam etti:

“1 Ocak 2015’ten önce ülkemize giriş yapmış ancak vize ihlalinde bulunan, bugüne kadar hiç ikamet izni almayan veya ikamet izin süresi bitmesine rağmen yasal süre içerisinde uzatma başvurusu yapmayan Bulgaristan ve Yunanistan uyruklu vatandaşlarımızın bir defaya mahsus kayıt altına alınmaları sağlanarak, düzensiz göçmen durumundan düzenli göçmen durumuna getirilmeleri amacıyla söz konusu soydaşların; 1 Ocak 2015’ten önce ülkemize giriş yapmış ve vize ihlalinde bulunmuş ya da hiç ikamet izni almamış veya ikamet izni süresi bitmesine rağmen yasal süre içerisinde uzatma başvurusu yapmayanlara 1 Temmuz 2015’e kadar müracaat etmeleri halinde şartlarını taşıdıkları ikamet izinlerinden birisini almak üzere başvuru hakkı tanınacaktır. Maliye Bakanlığı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yaptığı görüşmeler sonucu soydaşlarımızın izinsiz kaldıkları sürelerin bir defaya mahsus cezası alınmayacak, yeni düzenlenecek ikamet izinleri harçsız olarak düzenlenecektir. İkamet izni için ülkelerine geri dönmeleri makul bulunmayan Türk vatandaşıyla evli, Türk vatandaşı çocukları bulunan, Türkiye’de uzun süredir yaşayan, ülkelerinde yeri ve kimseleri bulunmayan soydaşların ikamet izni başvuruları bir defaya mahsus ‘insani ikamet izni’ kapsamına alınacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz