Ana sayfa Batı Trakya Haberler İSKEÇE’DE FUTBOL MAÇINDA TÜRKÇE KRİZİ

İSKEÇE’DE FUTBOL MAÇINDA TÜRKÇE KRİZİ

11
0

Geçtiğimiz günlerde İskeçe Spor Birliği minikler futbol takımı ile Elpides PAOK minikler futbol takımı arasında yapılan maç, “Türkçe” yüzünden yarıda kesilmişti. DEB Partisi İskeçe Teşkilatı bu olayı kınayan bir yazı yayınladı.

 

DEB PARTİSİ İSKEÇE İL TEŞKİLATI’NDA KINAMA

Geçtiğimiz günlerde İskeçe Spor Birliği minikler futbol takımı ile Elpides PAOK minikler futbol takımı arasında yapılan maç, “Türkçe” yüzünden yarıda kesilmişti.

19 Ekim Cumartesi günü oynanan maç sırasında İskeçe Spor Birliği antrenörünün maç sırasında oyunculara Türkçe hitap etmesi üzerine karşı takımdaki bazı oyuncu velilerinin antrenöre tepki gösterdiği belirtildi. Tepkilerin devam etmesi üzerine minikler takımı antrenörü Erkan Kiracı maçı yarıda bıraktı. Yaşanan bu üzücü olayla ilgili olarak DEB Partisi İskeçe İl Teşkilatı yazılı bir kınama yayınladı. Söz konusu kınamada şu ifadelere yer verildi:

İskeçe’de geçtiğimiz günlerde oynanan İskeçe Spor Birliği ile Elpides PAOK minikler futbol takımları arasındaki müsabakada yaşananları üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

19 Ekim 2013 Cumartesi günü 7 – 8 yaş grubundaki çocuklardan oluşan minikler futbol takımları arasındaki müsabakada, İskeçe Spor Birliği antrenörünün çocuklara Türkçe talimatlar vermesi sonucu Elpides PAOK takımının Başkanı ve bazı çocukların velilerinin Türkçe konuşmalara karşı tepki vermesi sonucunda İskeçe Spor Birliği takımı futbol müsabakasını yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

DEB Partisi İskeçe İl Teşkilatı olarak sporun evrensel ahlak, paylaşma ve dayanışma duygularına tamamen aykırı olan bu tavrı kınadığımızı ifade etmek isteriz.

7 – 8 yaşlarındaki çocukların oluşturduğu takımlar arasında oynanan bir maçta bu olayın yaşanmış olması ayrıca bir üzüntü ve endişe kaynağıdır. Sporun güzelliklerini öğrenmeye çalışan küçük çocukların böyle bir olayı yaşamaları ve maçı yarıda bırakarak sahadan ayrılmalarının çocuklar üzerinde bırakacağı olumsuz etki oldukça düşündürücüdür. Bir futbol müsabakasında görevini yapmakta olan bir antrenörün konuştuğu dil olan Türkçe’de çocuklara talimat vermesine tahammül edemeyen Elpides PAOK başkanı ve bazı velilerin bu tavrının kendi çocukları üzerinde ne tür bir etki bırakacağı da düşünülmesi gereken bir noktadır. Kendi çocuklarına başka dillere, dinlere ve kültürlere saygıyı öğretmesi gerekenlerin tam tersi bir davranış sergileyerek kötü örnek olmaları oldukça kaygı vericidir. Bu tür olaylar, iki kültürün yaşadığı bölgemizdeki hoşgörü, anlayış ve toplumsal barışı zedelemekte, toplumlar arasında ırkçılık ve yabancı düşmanlığını da kışkırtmaktadır.

Spor; dostluktur, kardeşliktir, paylaşmaktır. Sporun bu çok önemli değerlerini derinden zedeleyen sözkonusu olayı kınıyor, spor alanlanında bu tür olayların tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here